Strona głównaChorobyRak jamy ustnej coraz większym zagrożeniem

Rak jamy ustnej coraz większym zagrożeniem

Rak jamy ustnej jest bardzo częstym złośliwym nowotworem, stanowi 4 proc. wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn i 2 proc u kobiet. Jakkolwiek wskaźniki wielu innych neoplazji zmniejszają się, te dotyczące wspomnianego raka rosną...
Rak jamy ustnej coraz większym zagrożeniem [Fot. deviddo - Fotolia.com] Bardzo niebezpieczny nowotwór

Śmiertelność z powodu w ciągu pięciu lat od zachorowania jest bardzo wysoka, bo wynosi ponad 70 proc. Pacjenci, którym udaje się przeżyć ten okres, często muszą poddawać się inwazyjnym interwencjom i szukać specjalnych rozwiązań protetycznych. Wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie dla dobrych prognoz wyleczenia, rozpoznanie na początkowym etapie rozwoju choroby oznacza 80-procentowe szanse na przetrwanie pięciu kolejnych lat.

Czynniki ryzyka

Do najpowszechniejszych czynników ryzyka zachorowania należą: narażenie na substancje rakotwórcze, czynniki wirusowe, niewłaściwa dieta, przewlekły uraz spowodowany niewłaściwą , niedostateczna higiena jamy ustnej oraz różne czynniki genetyczne.

Duże znaczenie dla poziomu prawdopodobieństwa pojawienia się raka jamu ustnej ma styl życia. Szczególnie narażeni są palacze (w ich przypadku ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu jest 6 do 28 razy wyższe) oraz osoby często pijące wysokoprocentowy alkohol. Jednocześnie zdrowa dieta, bogata w swieże warzywa i owoce, ma związek z wyższą ochroną przed tym rodzajem nowotworu. Nie bez znaczenia jest też wiek pacjenta - rak najczęściej rozwija się u osób po pięćdziesiątce.

Profilaktyka

Działanie profilaktyczne obejmuje głównie ograniczenie modyfikowalnych czynników ryzyka raka jamy ustnej. Trzeba więc i unikać alkoholu, a jeśli już sięga się po jakieś trunki, warto wybrać coś niskoprocentowego, np. wino. Poza tym należy zwiększyć ilość warzyw i owoców w diecie. Trzeba też pamiętać o właściwej i regularnych wizytach u dentysty lub protetyka. Należy też zwracać szczególną uwagę na infekcje stomatologiczne, wszelkie afty, owrzodzenia, plamy, rany, które nie poddają się standardowemu leczeniu - gdy nie zanikają po dwóch do trzech tygodni, konieczna jest wizyta u specjalisty.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X