Strona głównaChorobyRak jelita grubego - czosnek i cebula mogą zmniejszyć ryzyko choroby

Rak jelita grubego - czosnek i cebula mogą zmniejszyć ryzyko choroby

Jeśli w twojej diecie stałe miejsce mają czosnek i cebula, możesz liczyć na niższe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, uważają badacze z Uniwersytetu Medycznego w Shenyang.
Rak jelita grubego - czosnek i cebula mogą zmniejszyć ryzyko choroby [Fot. IrinaBogach - Fotolia.com]
Lekarze przeanalizowali dane ponad 1,5 tysiąca osób, z których część była zdrowa, a pozostali zmagali się z rakiem jelita grubego. Kiedy przyjrzano się dietom uczestników, odkryto, że osoby jedzące większe ilości czosnku, i porów cechowały się aż o 79 proc. niższym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego niż ludzie rzadko umieszczający te warzywa w swoim jadłospisie.

To kolejne badania, które pokazują istotną zależność diety od ryzyka pojawienia się . Wcześniejsze testy także wskazywały na właściwości ochronne określonego stylu odżywiania się.

Jedzenie przetworzonego mięsa, i picie zwiększa ryzyko wystąpienia raka, tymczasem aktywność fizyczna oraz dieta bogata w błonnik pokarmowy, produkty mleczne i wapń osłabia możliwość rozwoju tego nowotworu.

Jak wynika z danych World Cancer Research Found, rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i drugim najczęściej występującym nowotworem u kobiet. W samym 2018 roku odnotowano ponad 1,8 miliona nowych przypadków choroby.

Na temat badań napisano w Asia Pacific Journal of Clinical Oncology.

Na podstawie:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy