Strona głównaChorobyRak jelita grubego - jak ważna jest dieta „przeciwzapalna”

Rak jelita grubego - jak ważna jest dieta „przeciwzapalna”

Dieta pełna produktów zwiększających stany zapalne oznacza istotne zagrożenie rakiem jelita grubego. Inne nowotwory, np. rak piersi, także mogą być częstsze z powodu takiego odżywiania się.
Rak jelita grubego - jak ważna jest dieta „przeciwzapalna” [fot.  Free-Photos z Pixabay]
Hiszpańscy uczeni odkryli, że niewłaściwa dieta jest ważnym czynnikiem rozwoju . Nie pozostaje też bez wpływu - choć w mniejszym stopniu - na prawdopodobieństwo pojawienia się .

Dwa wymienione wyżej nowotwory są wyjątkowo silnie związane z modyfikowalnymi czynnikami, takimi, jak palenie papierosów, siedzący styl życia, czy nadwaga. W ostatnich badaniach kilkunastu hiszpańskich placówek medyczno-naukowych skoncentrowano się na oddziaływaniu diety na ryzyko powstawania wspomnianych form .

Jak ustalono, dieta sprzyjająca stanom zapalnym oznaczała aż dwukrotnie wyższe ryzyko nowotworu. W pewnym stopniu też zwiększyło się prawdopodobieństwo raka piersi, te korelacje należy jednak jeszcze zbadać - mówią autorzy.

O jaka dietę konkretnie chodzi? O taką, która wywołuje , czyli nadmiar wolnych rodników, cząsteczek niszczących komórki i całe tkanki. „Zapalny" jadłospis obejmuje przede wszystkim: produkty pełne węglowodanów prostych, a także czerwone i przetworzone mięso, jak również artykuły z zawartością tłuszczów nasyconych lub trans. Dieta o odwrotnym działaniu, czyli taka, która sprawia, że łatwiej nam się uchronić przed różnymi chorobami i na dłużej zachować młody wygląd, obfituje w: warzywa, i owoce.

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i drugim u kobiet. W 2018 roku odnotowano ponad 1,8 mln nowych jego przypadków.

Na temat badań napisano w Nutrients:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy