Strona głównaChorobyRak jelita (okrężnicy) coraz powszechniejszy w Europie - winne jedzenie

Rak jelita (okrężnicy) coraz powszechniejszy w Europie - winne jedzenie

Rak jelita grubego jest drugą przyczyną śmierci w Europie. Zabija około 215 tysięcy osób rocznie. Z nowych badań wynika, że trzy diagnozy raka na dziesięć dotyczy pacjentów w wieku poniżej 55 lat.
Rak jelita (okrężnicy) coraz powszechniejszy w Europie - winne jedzenie [Fot. Ulrich - Fotolia.com] W Europie polityka zapobiegania nowotworom różni w zależności od kraju. Aby zmniejszyć śmiertelność z powodu tej choroby, naukowcy zalecają, aby średni wiek badań przesiewowych wynosił 45 lat.

Badacze przeanalizowali ponad 6 tysięcy kolonoskopii. Okazało się, że liczba pacjentów z w wieku 45-49 lat była o 400 proc. większa niż liczba chorych z grupy wiekowej 40-44 lata. Tymczasem różnica pomiędzy ilością pacjentów w wieku 45-49 lat a tymi mającymi 50-54 lata wynosiła zaledwie 8 proc. Jak wnioskują lekarze, ryzyko rozwoju nowotworu okrężnicy wydaje się więc drastycznie zwiększone po skończeniu 45 lat.

Autorzy wskazują, że po 45 roku życia zmiany w jelicie grubym stały się znacznie intensywniejsze i częściej odnotowywano przekształcanie się polipów w nowotwór. Nawet gdy wyeliminowano z analiz pacjentów z historią polipów i raka w rodzinie, stwierdzono znaczny wzrost liczby przypadków tego nowotworu po 45 roku życia.

Według badaczy, zwiększenie rozpoznań raka jelita u młodszych niż dotychczas osób częściowo wynika z diety. Rak jelita grubego stanowi szczególny problem w krajach uprzemysłowionych, w których powszchne są produkty przetworzone, pełne i niezdrowych .

Od dawna wiadomo, że zrównoważona dieta i regularne ćwiczenia fizyczne są pomocne w zapobieganiu nowotworowi okrężnicy. W celach profilaktycznych zaleca się także ograniczenie jedzenia czerwonego mięsa, w tym wędlin, a także nienadużywanie alkoholu. Warto sięgać za to po warzywa i owoce oraz inne artykuły o dużej ilości .

Wyniki badań przedstawiono podczas 25 Tygodnia United European Gastroenterology w Barcelonie.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy