Strona głównaChorobyRak piersi - aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko choroby o 12 procent

Rak piersi - aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko choroby o 12 procent

Podczas Europejskiego Kongresu w Glasgow przedstawiono prezentację, z której wynika, że korzyść z aktywności fizyczna w ochronie przed rakiem piersi jest bezpośrednia - nie zależy od wagi i wieku rozpoczęcia treningu.
Rak piersi - aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko choroby o 12 procent [© magann - Fotolia.com] Podczas dziewiątego Europejskiego Kongres Raka Piersi (European Breast Cancer Conference) w Glasgow przedstawiono analizy badań, w których wzięły udział ponad cztery miliony kobiet. Wynika z nich, że regularna pomaga zapobiegać w każdym wieku i niezależnie od wagi kobiet.

Naukowcy odkryli, że w porównaniu do kobiet prowadzących siedzący tryb życia najbardziej aktywne panie cechują się o 12 proc. niższym ryzykiem zachorowania na raka piersi. Ochronne właściwości ćwiczeń pozostały w mocy niezależnie od uwagi uczestniczek, tj. dzięki treningom kobiety, które cechują się wyższym prawdopodobieństwem zachorowania na nowotwór piersi, mogły liczyć na zmniejszenie tego ryzyka.

Analizy zostały przeprowadzone przez Instytut Badawczy Prevention Research Institute w Lyonie. Wzięto w nich pod uwagę 37 badania opublikowane w latach 1987 - 2013, w których uczestniczyły ponad 4 mln kobiet.

Przeciwnowotworowe efekty aktywności fizycznej okazały się „wszechobecne", jako że w dotyczyły każdej kobiety w każdym wieku niezależnie od jej wyjściowej masy ciała.

Jak informuje WHO, rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Częstość występowania choroby zwiększa się w krajach rozwijających się ze względu na wzrost długości życia, rozwój urbanizacyjny i przyjmowanie zachodniego stylu życia.
Szacuje się, że w 2011 roku z powodu raka piersi zmarło 508 tysięcy kobiet na całym świecie (Global Health Estimates, WHO 2013). Chociaż uważa się, że rak piersi jest chorobą rozwiniętej części świata, prawie 50 proc. przypadków tego nowotworu i 58 proc. zgonów występuje w krajach mniej rozwiniętych (GLOBOCAN 2008).

W Polsce odnotowuje się 12 tysięcy nowych przypadków raka piersi rocznie i około 5 tysięcy zgonów.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy