Strona głównaChorobyRak piersi coraz skuteczniej leczony

Rak piersi coraz skuteczniej leczony

Bez wątpienia kobiety, u których wykrywa się raka piersi we wczesnej fazie, mają większe szanse na wyzdrowienie w porównaniu do pacjentek, które późno zgłaszają się do lekarza. Rozwój medycyny jednakże zaowocował znacznym postępem w leczeniu drugiej z wymienionych grup. Dzięki nowej chemioterapii osiągnięto dłuższy czas przeżycia dla chorych.
W ostatnim wydaniu „Cancer” przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych przez doktora Stephena Chia z University of British Columbia w Vancouver i jego współpracowników na kobietach z metastatycznym nowotworem piersi.

Pacjentki podzielono na grupy i poddano terapii lekami w kolejności pojawienia się ich na rynku, były to: paclitaxel, vinorelbina, inhibitory aromatazy, docetaxel oraz transtuzumab i capecitabina. Wszystkie kobiety miały podobne charakterystyki, jakkolwiek kobiety leczone w okresie późniejszym (tzn. nowszym lekiem) miały nowotwór wykazujący silniejszą ekspresję receptora estrogenowego, dostawały terapię podtrzymującą oraz miały dłuższy czas między diagnozą a metastazą.

Przeciętny czas przeżycia dla leków najstarszych to 438-450 dni, a 564-667 dla leków najnowszych. W porównaniu do wczesnych lat dziewięćdziesiątych nastąpiło nie tylko wydłużenie czasu przeżycia, ale także poprawił się jego komfort.

W Polsce zachorowalność na raka piersi plasuje się na poziomie 10 000 przypadków rocznie, spośród nich 5 000 okazuje się być śmiertelnymi. Tak wysoki procent umieralności spowodowany jest m. in. niedostateczną a edukacją, a także brakiem odpowiedniej profilaktyki.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy