Strona głównaChorobyRak piersi na świecie: rośnie liczba zachorowań i przed, i po menopauzie

Rak piersi na świecie: rośnie liczba zachorowań i przed, i po menopauzie

Współczynnik raka piersi wśród kobiet na całym świecie rośnie. Nowe badania pokazują, jakie są trendy związane z wiekiem i miejscem zamieszkania.
Rak piersi na świecie: rośnie liczba zachorowań i przed, i po menopauzie [© Photographee.eu - Fotolia.com]
Badania opublikowane w The Lancet Global Health objęły 41 krajów. Jak obliczono, w państwach o wyższych dochodach, w tym w Kanadzie, zwiększają się wskaźniki raka piersi u kobiet przed menopauzą, tymczasem w państwach o niższym PKB zwiększa się liczba przypadków raka piersi u kobiet po .

Jakkolwiek odkryto ogólne zwiększenie zachorowalności na , wzrost zachorowań na raka piersi przed menopauzą w krajach o wyższych dochodach jest szczególnie niepokojący, mówią autorzy z University of Calgary. Liczba przypadków tego raka przed menopauzą znacząco wzrosła w 20 z ponad czterdziestu badanych populacji.

Ryzyko zachorowania na raka piersi zwiększa się wraz z wiekiem kobiety. Zagrożenie nowotworem po menopauzie, związane z , czy urodzeniem dzieci w późniejszym wieku, jest dobrze zbadane, jednak czynniki ryzyka zapadania na raka piersi w młodszych latach nie są tak dobrze znane.
Kiedy młodzi ludzie zachorowują na raka, oddziaływanie jest ogromne i może prowadzić do poważnych konsekwencji w późniejszym życiu - mówi dr Miranda Fidler-Benaoudia, współautorka badań - Przykładowo, obecna oczekiwana długość życia w Kanadzie wynosi około 80 lat, gdy zatem dana osoba zostanie zdiagnozowana w wieku 30 lat, w wyniku leczenia może przeżyć jeszcze pół wieku, z dużym prawdopodobieństwem doświadczając poważnych konsekwencji zdrowotnych, finansowych i zawodowych w porównaniu z populacją ogólną - wskazuje dr Fidler-Benaoudia.
Wskaźnik pomenopauzalnego menopauzie znacznie zwiększa się w 24 w ponad czterdziestu populacjach, szczególnie w krajach rozwiajających się. Może to wynikać z przyjęcia przez ich mieszkańców tzw. „zachodniego stylu życia", który obejmuje niższy poziom aktywności fizycznej i zwiększone spożycie , a te czynniki sprzyjają rozwojowi nowotworów.

Równocześnie eksperci zanzaczają, że jakkolwiek rak piersi jest uważany za chorobę krajów rozwiniętych, według danych Światowej Organizacji Zdrowia prawie 50 procent przypadków choroby i 58 procent zgonów odnotowuje się w krajach słabiej rozwiniętych.

Badanie pokazuje nierówności w śmiertelności z powodu raka na świecie: około 47 procent kobiet, u których zdiagnozowano nowotwór piersi przed menopauzą w krajach słabiej rozwiniętych, umrze. Tymczasem wskaźnik ten wynosi 11 proc. wśród kobiet z krajów bogatych. W przypadku raka piersi po menopauzie śmiertelność wynosi 56 proc. w krajach słabiej rozwiniętych i 21 proc. w tych o wysokim PKB.

Jak uważa dr Fidler-Benaoudia, wczesna diagnostyka i dostęp do leczenia są kluczowe w walce z rakiem piersi w mniej rozwiniętych państwach. Na całym świecie zaś powinno sie podjąć wysiłki zmniejszenia ekspozycji na czynniki ryzyka choroby - dotyczy to głównie poziomu aktywności fizycznej, nadwagi, ilości wypijanego alkoholu i karmienia piersią.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy