Strona głównaChorobyRak piersi powiązany z cukrzycą

Rak piersi powiązany z cukrzycą

Pacjentki w wieku pomenopauzalnym, które chorowały na raka piersi, są bardziej narażone na zachorowanie na cukrzycę i powinny być częściej badane pod tym kątem.
Rak piersi powiązany z cukrzycą Naukowcy przeanalizowali dane prawie 25 tysięcy kobiet po 55 roku życia walczących niegdyś z rakiem piersi i prawie 125 tysięcy pań w podobnym wieku nie cierpiących na .

Podczas trwającej średnio ponad pięć lat obserwacji, zanotowano, że u prawie 10 proc. wszystkich kobiet rozwinęła się cukrzyca. W porównaniu do tych kobiet, które nie miały raka piersi, ryzyko u pacjentek z tym nowotworem było o 7 procent wyższe w dwa lata po diagnozie i o 21 proc. wyższe 10 lat po diagnozie.

Odnotowano jednocześnie, że prawdopodobieństwo cukrzycy z czasem maleje wśród kobiet, które przeszły . U nich ryzyko choroby w porównaniu do kobiet bez raka piersi było o 24 proc. wyższe w ciągu dwóch pierwszych lat po diagnozie raka i 8 proc. wyższe 10 lat po diagnozie raka.

Przyczyna odkrytego związku między chorobami nie jest jasna, ale uczeni sądzą, że być może chemioterapia „wyzwala" proces rozwoju cukrzycy u podatnych na tę chorobę pacjentek. U wielu kobiet odnotowano zwiększenie masy ciała po poddaniu się chemioterapii, co może być czynnikiem wzrostu ryzyka cukrzycy u leczonych pań. Supresja wskutek chemioterapii także może ułatwiać rozwój cukrzycy, spekulują autorzy analiz.

Co więcej uczeni podkreślają, że mogą istnieć inne czynniki zachorowania na cukrzycę, w tym stosowanie glikokortykosteroidów, leków, które podaje się w celu leczenia nudności u pacjentów przechodzących chemioterapię i które powodują znaczne wahania poziomu cukru we krwi. Trzeba też podkreślić, że zdrowie pacjentów z rakiem piersi jest monitorowane na bieżąco, więc cukrzyca jest u nich wykrywana znacznie wcześniej niż u pozostałych.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Diabetologia".

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy