Strona głównaChorobyRak prostaty - flawonoidy z warzyw i owoców pomogą zapobiec chorobie

Rak prostaty - flawonoidy z warzyw i owoców pomogą zapobiec chorobie

Dieta bogata w owoce i warzywa może być dobrą obroną przed rakiem prostaty, mówią medycy z Case Western Reserve University.
Rak prostaty - flawonoidy z warzyw i owoców pomogą zapobiec chorobie [fot. Abi Mansoor from Pixabay]
Wcześniejsze badania sugerowały, że zwiększona ilość flawonoidów, które w dużej ilości znajdują się w owocach i warzywach, może być związana ze zmniejszonym ryzykiem .

- Flawonoidy wzbudziły w ostatnich latach spore zainteresowanie ze względu na ich potencjalny korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Okazuje się bowiem, że mają działanie: przeciwwirusowe, przeciwalergiczne, przeciwzakrzepowe, , przeciwnowotworowe i . Wykazano też, że apigenina, jeden z flawonoidów, obniża stan zapalny i oraz wykazuje działanie hamujące wzrost komórek rakowych - mówi dr Sanjay Gupta.

Apigenina to roślinny flawonoid powszechnie występujący w owocach i warzywach, a także w ziołach, w tym w , , pachnotce i pietruszce.

Eksperymenty przeprowadzono na zwierzętach. Przez dwa tygodnie przed wszczepieniem komórek raka prostaty podawano myszom apigeninę. Potem u części gryzoni stosowano ją jeszcze przez osiem tygodni. Innym zwierzętom wspomniany flawonoid podawano dwa tygodnie po wszczepieniu guza.

W obu przypadkach apigenina spowolniła wzrost guza i nie wykazywała żadnych niepożądanych skutków ubocznych, takich jak przyrost masy ciała, co z kolei jest częste u pacjentów, u których stosuje się .

Odkryto też, że apigenina spowodowała również obniżenie poziomu IGF-1 (insulinopodobnego czynnika wzrostu), który ma związek ze zwiększonym ryzykiem , prostaty, jelita grubego i płuc. Co więcej, oznaczała równocześnie wzrost IGFBP-3 (insulinopodobnego białka wiążącego czynnik wzrostu), co jest związane ze zmniejszonym prawdopodobieństwem wystąpienia tych samych nowotworów.

- Nasze odkrycia sugerują, że apigenina może być obiecującym środkiem przeciwko rakowi prostaty. Następnym krokiem jest ocena jej działania na innych szlakach molekularnych, które mają znaczenie dla raka prostaty - mówi dr Gupta.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy