Strona głównaChorobyRak prostaty jest bardziej agresywny u otyłych mężczyzn

Rak prostaty jest bardziej agresywny u otyłych mężczyzn

Otyłość ma bezpośredni wpływ na zdrowie i wiąże się z powstawaniem agresywnych nowotworów, choć mechanizmy leżące u podstaw tego zjawiska są mało znane. Badania pokazują, że rak prostaty agresywniej rozwija się u otyłych mężczyzn.
Rak prostaty jest bardziej agresywny u otyłych mężczyzn [Prostata, © Anatomy Insider - Fotolia.com]
Naukowcy z Institut de Pharmacologie et the Biologie Structurale odkryli, że u otyłych pacjentów otaczająca gruczoł krokowy ułatwia namnażanie komórek nowotworowych poza prostatą.

Prostata jest otoczona przez złogi tłuszczowe zwane okołogruczołową tkanką tłuszczową (periprostatic adipose tissue, PPAT). W miarę postępu raka prostaty komórki nowotworowe mogą przedostawać się do pobliskiej tkanki tłuszczowej: jest to kluczowy etap w rozwoju tego , ponieważ sygnalizuje miejscowo zaawansowaną chorobę. Zjawisko to częściej występuje u pacjentów , u których rozmiar i liczba komórek PPAT są wyższe. Komórki te mogą wydzielać wiele bioaktywnych cząsteczek, w tym chemokiny, które oddziałują na inne komórki.

Okzało się, że u otyłych myszy karmionych wysokotłuszczową dietą rozwój guza i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych poza prostatą było silniejsze niż u myszy o normalnej masie ciała. Komórki tłuszczowe ‘przyciągały' komórki nowotworowe. Podobny mechanizm, tj. zwiększoną ilość cytokin oddziałujących na na powierzchni komórek raka prostaty, dostrzeżono w badaniach z ludzkimi tkankami.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Nature Communications 12 stycznia 2016 r.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy