Strona głównaChorobyRak przed pięćdziesiątką - coraz częstsza sytuacja

Rak przed pięćdziesiątką - coraz częstsza sytuacja

W ostatnich dekadach coraz więcej osób w wieku poniżej 50 lat choruje na raka. W Brigham and Women's Hospital pokazano, że w różnych miejscach na świecie wzrosła częstość wczesnych (zdiagnozowanych przed 50 rokiem życia) nowotworów w tym: raka piersi, okrężnicy, przełyku, nerek, wątroby i trzustki. Drastyczny wzrost takich diagnoz rozpoczął się około 1990 roku.
Rak przed pięćdziesiątką - coraz częstsza sytuacja
Aby zrozumieć, dlaczego u wielu młodszych osób diagnozuje się raka, przeprowadzono szeroko zakrojone analizy danych z literatury i Internetu, w tym pod uwagę wzięto informacje o narażeniu na na wczesnym etapie życia.

- Zaobserwowaliśmy coś, co nazywamy efektem kohorty urodzeniowej. Każda kolejna grupa osób urodzonych w późniejszym czasie (np. dekadę później) ma wyższe ryzyko zachorowania na raka w, prawdopodobnie z powodu ryzyka czynników, na które byli narażeni w młodym wieku - wyjaśnia prof. Shuji Ogino. - Odkryliśmy, że ryzyko to rośnie z każdym pokoleniem. Przykładowo, osoby urodzone w 1960 roku miały wyższe prawdopodobieństwo raka przed ukończeniem 50-go roku życia niż osoby urodzone w 1950 roku i przewidujemy, że poziom ryzyka tego ciągle będzie rósł w kolejnych pokoleniach - dodaje.

Jak odkryto, ekspozycja we wczesnym okresie życia na takie czynniki, jak: dieta, styl życia, wagę, zanieczyszczenia środowiska i zmiany na poziomie mikrobiomu, uległy znacznym zmianom w ciągu ostatnich kilku lat. Według ekspertów więc np. zachodnia dieta i styl życia mogą przyczyniać się do „epidemii" raka o wczesnym początku. Częściowo też zwiększona zachorowalność na niektóre rodzaje raka jest spowodowana wczesnym wykryciem choroby dzięki badaniom przesiewowym.

Możliwe czynniki ryzyka rozwoju raka przed pięćdziesiątką obejmują: nadmierne spożywanie alkoholu, , palenie papierosów, i niezdrową dietę. Co zaskakujące, naukowcy odkryli, że chociaż długość snu nie zmieniła się drastycznie na przestrzeni kilku dziesięcioleci, dzieci śpią dziś znacznie krócej niż parę dekad temu. Czynniki typu: wysoko przetworzona żywność, słodkie napoje, otyłość, , siedzący tryb życia i picie alkoholu, znacznie zwiększyły się od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, co, jak sądzą naukowcy, sprzyjało zmianie .

- Spośród 14 typów raka, które badaliśmy, osiem było związanych z układem pokarmowym. To, co jemy, odżywia mikroorganizmy w naszych jelitach. Dieta bezpośrednio wpływa na skład mikrobiomu i te zmiany ostatecznie mogą wpływać na ryzyko choroby i wyniki - wskazuje dr Tomotaka Ugai, współautor analiz.

Jednym z ograniczeń badania jest to, że nie dysponowano odpowiednią ilością danych z krajów o niskim i średnim poziomie dochodów, aby zidentyfikować trendy w zachorowalności na raka na przestrzeni lat. W dalszych krokach eksperci chcą zebrać więcej danych i współpracować z międzynarodowymi instytutami badawczymi, by lepiej monitorować globalne trendy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy