Strona głównaChorobyRak szyjki macicy: sama profilaktyka to za mało

Rak szyjki macicy: sama profilaktyka to za mało

Polska coraz lepiej radzi sobie z profilaktyką zachorowań na raka szyjki macicy, ale skuteczność leczenia tej choroby plasuje nasz kraj na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej i Krajowego Rejestru Nowotworów zaprezentowali aktualne dane, dotyczące zachorowalności i długości życia chorych na raka szyjki macicy w Polsce i w Europie oraz scharakteryzowali model leczenia tej choroby w Polsce.
Rak szyjki macicy: sama profilaktyka to za mało [© royaltystockphoto - Fotolia.com] Rak szyjki macicy – nowotwór dobrze poznany

Jak zgodnie twierdzą eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, znane czynniki ryzyka, stosunkowo łatwa możliwość wykrycia choroby i długi okres jej rozwoju pozwalają na opracowanie i wdrożenie skutecznych strategii zwalczania . Do głównych czynników rozwoju tej choroby należą przenoszone drogą płciową i wywołujące przewlekłe zakażenie wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV) o wysokim potencjale rakotwórczym. Do innych czynników ryzyka zalicza się: wiek, liczbę porodów, niski status społeczno-ekonomiczny, niewłaściwą dietę, palenie tytoniu oraz obecność nowotworu w rodzinie.

Pomimo precyzyjnie wskazanych zagrożeń i stosunkowo długiego czasu na podjęcie skutecznej terapii, dane dotyczące zachorowalności i efektów leczenia raka szyjki macicy w Polsce wciąż są rażąco złe. Eksperci z Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, w tym Sekcji ds. Profilaktyki i Leczenia Raka Szyjki Macicy PTGO postanowili porównać dane z różnych rejestrów i dokładnie przeanalizować skalę problemu w tym obszarze. Raport Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej „Rak szyjki macicy – diagnoza systemu” ukazuje aktualną skalę zachorowań na raka szyjki macicy w Polsce i efektywność systemu ochrony zdrowia w terapii tego nowotworu.

Epidemiologia – lepiej nie znaczy dobrze

Według najnowszych statystyk rak szyjki macicy to trzeci pod względem częstości zachorowań . Na świecie stanowi czwartą przyczynę zgonów wśród kobiet, spowodowanych chorobami nowotworowymi.

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej wysoka zachorowalność i umieralność na raka szyjki macicy od lat stanowią w naszym kraju nierozwiązany problem epidemiologiczny.

W Polsce na raka szyjki macicy zapada ok. 3 tysiące kobiet rocznie. Najnowsze dane wskazują, że 5-letni standaryzowany wskaźnik przeżycia pacjentek w wieku 15–99 lat w latach 2005-2009 wyniósł 53,6%. Jest o ok. 17% niższy od najwyższej wartości tego wskaźnika zanotowanej w Norwegii (71,4%). Zwracają uwagę znaczne różnice regionalne. Dane Krajowego Rejestru Nowotworów pokazują, że wśród kobiet, u których zdiagnozowano raka szyjki macicy w latach 2000–2002, różnice regionalne wskaźnika 5-letnich przeżyć przekraczają 20 p.p(!). Najwyższą wartość tego wskaźnika odnotowano w województwie podkarpackim (65,3%), a najniższą w lubuskim (44,3%).

Chociaż ze statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów i Narodowego Funduszu Zdrowia z okresu: 2005 r. - 2013 r. wynika, że zachorowalność na raka szyjki macicy w Polsce stopniowo spada (o ok. 12% w w/w okresie), eksperci przestrzegają przed optymizmem. Dane Krajowego Rejestru Nowotworów pokazują, że zachorowalność na raka szyjki macicy w Polsce w ostatnich latach stopniowo spada.

– To dobra informacja, na raka szyjki macicy choruje coraz mniej kobiet – mówi dr n. med. Adam Kozierkiewicz, ekspert ochrony zdrowia. – Niepokoją jednak dane dotyczące przeżyć kobiet z . Bardzo martwi fakt, że polski wynik jest dużo poniżej średniej unijnej – dodaje dr A. Kozierkiewicz.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy