Strona głównaChorobyRak u kobiet: ważne odkrycie polskich naukowców

Rak u kobiet: ważne odkrycie polskich naukowców

Zespół polskich naukowców z ośrodka badawczego READ-GENE SA i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie odkrył nieopisywaną dotąd, bardzo mocną korelację między ryzykiem raków u kobiet, a stężeniem arsenu w organizmie.
Rak u kobiet: ważne odkrycie polskich naukowców [Fot. Ahmad Tea] W badaniu ok. 1500 kobiet, które obserwowano przez ponad 3 lata stwierdzono, że:
  1. Blisko 100 raków różnych narządów wystąpiło w grupie ok. 1100 kobiet z podwyższonym stężeniem we krwi.
  2. Raki nie wystąpiły w grupie ok. 400 kobiet ze stężeniem arsenu we krwi poniżej 0,6 µg/l.
Możliwe, że arsen jest bardzo ważną przyczyną raków u kobiet. Możliwe jest jednak, że obserwowane korelacje wynikają z tego, iż arsen jest tylko szkodliwych produktów np. żywności, która jest , a równocześnie zawiera dużo tego pierwiastka. W środowisku zwiększone stężenie arsenu może pojawiać się w związku z zanieczyszczeniami przemysłowymi lub naturalnymi powietrza, wody i gleby, a w konsekwencji żywności.

Produktami naturalnie zawierającymi wyższe stężenia arsenu są np. ryż, kakao, ryby morskie i owoce morza. Wstępne dane wskazują, że modyfikacja diety może korzystnie zmienić stężenie arsenu w organizmie.

Przedstawione wyniki uzyskano dzięki badaniu stężeń arsenu we krwi kobiet, przeprowadzonemu przez Wojciecha Marciniaka – doktoranta pracującego w zespole prof. Jana Lubińskiego.

Tagi: kobiety, rak, arsen

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy