Strona głównaChorobyRak uwarunkowany genetycznie? Nie tylko - wpływ ma metabolizm i czynniki środowiskowe

Rak uwarunkowany genetycznie? Nie tylko - wpływ ma metabolizm i czynniki środowiskowe

Chociaż rak jest chorobą genetyczną, składnik genetyczny to zaledwie jeden element układanki - w jego rozwoju rolę odgrywają też czynniki środowiskowe i metaboliczne, mówią uczeni z University of Alberta.
Rak uwarunkowany genetycznie? Nie tylko - wpływ ma metabolizm i czynniki środowiskowe [fot. Michal Jarmoluk from Pixabay]
Główne teorie dotyczące przyczyn , które pojawiły się w ciągu ostatnich kilku stuleci, można podzielić na trzy większe grupy. Jedna głosi, że rak to choroba genetyczna, „znajdująca się" się na genomie lub zestawie instrukcji genetycznych, z którymi się rodzisz. Według drugiej rak jest chorobą środowiskową, wynikającą z czynników, który obejmują wszystko, na co organizm jest narażony przez całe życie. Trzecia z kolei podaje, że rak jest i stanowi efekt wszystkich chemicznych produktów ubocznych metabolizmu.

Perspektywa metaboliczna nie była dotąd szczególnie badana, ale zyskuje zainteresowanie naukowców. Jak się wydaje wszystkie wymienione czynniki splatają się w powstawaniu i rozwoju raka. Według danych, dziedziczne nowotwory stanowią zaledwie 5 do 10 procent wszystkich przypadków choroby, wskazuje prof. David Wishart. Pozostałe 90 do 95 procent jest inicjowanych przez inne czynniki, które z kolei wywołują mutacje genetyczne.

- To ważna rzecz do rozważenia, ponieważ oznacza, że nie jest nieunikniony - dodaje prof. Wishart.

Metabolizm ma kluczowe znaczenie dla całego procesu, ponieważ genetycznie zmutowane komórki rakowe są podtrzymywane przez aspekty metaboliczne specyficzne dla raka. - Rak jest genetyczny, ale często sama mutacja nie wystarcza. W miarę rozwoju i rozprzestrzeniania się go w organizmie tworzy własne środowisko i wprowadza określone metabolity. Staje się samonapędzającą się chorobą. I właśnie wtedy zaburzenia metaboliczne zyskują na znaczeniu w całym przebiegu choroby - wyjaśnia prof. Wishart.

Perspektywa multiomiczna, w której rozpatrywane są różne czynniki jednocześnie, gdy myślimy o raku, daje nadzieję na znalezienie skuteczniejszej terapii. Na przykład, ci, którzy koncentrują się wyłącznie na perspektywie genetycznej, chcą zająć się konkretnymi mutacjami. Jednak problem polega na tym, że istnieje około 1000 genów, które w wyniku mutacji mogą stać się rakowe, a rozwój nowotworu wymaga zwykle co najmniej dwóch różnych mutacji w tych komórkach. Wobec tego istnieje milion potencjalnych par mutacji, nie da się więc zawęzić możliwości w poszukiwaniu skutecznego leczenia.

Jeśli chodzi o perspektywę metaboliczną, istnieją tylko cztery główne typy metaboliczne. Zamiast więc próbować znaleźć plan leczenia dla jednej konkretnej kombinacji mutacji spośród miliona, określenie metabolicznego typu raka pacjenta może pomóc w podjęciu decyzji o najlepszym sposobie leczenia.

- To naprawdę nie ma znaczenia, gdzie jest rak - jest po prostu czymś, czego musisz się pozbyć. Liczy się to, jak się rozwija. Stąd główne pytanie brzmi „Jakie paliwo napędza ten silnik?" - zauważa prof. Wishart.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy