Strona głównaChorobyRany i blizny po mastektomii - co warto wiedzieć

Rany i blizny po mastektomii - co warto wiedzieć

Mastektomia to zabieg chirurgiczny, w ramach którego usuwa się tkanki piersi w celu walki z rakiem. Nacięcie zależy od wielkości i zasięgu nowotworu i wyznacza wygląd blizny po operacji. Wpływają na to również inne czynniki.
Rany i blizny po mastektomii - co warto wiedzieć [Fot. freshidea - Fotolia.com] Jak formują się blizny

Zabieg mastektomii wymaga nacięcia skóry klatki piersiowej w celu uzyskania dostępu do wewnętrznej części piersi. Po zakończeniu zabiegu nacięcie jest szyte. Gdy rana goi się, powstaje blizna. Zwykle jest to linia pozioma, czasami ma kształt półksiężyca, a jej umiejscowienie zależy od lokalizacji nowotworu. W ostatnich latach podejście chirurgiczne do nacięcia istotnie się zmieniło - jest kilka opcji. Dlatego ważne jest przedyskutowanie tego z chirurgiem przed zabiegiem, aby zrozumieć, która technika zostanie zastosowana i jakiego rodzaju blizny należy się się spodziewać.

Monitorowanie infekcji

Po zalecana bywa radioterapię lub chemioterapia w celu wyeliminowania komórek nowotworowych, które mogły pozostać w ciele. Takie leczenie jednak może wpływać na gojenie się ran, dlatego konieczne jest szczególnie uwazne monitorowanie objawów infekcji, takich jak, zaczerwienienie, uczucie gorąca lub gorączka.

Ryzyko związane z operacją

Podobnie jak w przypadku każdej operacji chirurgicznej, po mastektomii mogą wystąpić powikłania. Jeśli się pojawiają, zazwyczaj są to:
czasowy obrzęk piersi

  • nadwrażliwość obszaru klatki piersiowej
  • twardość okolic klatki spowodowana tkanką bliznowatą, która może tworzyć się w miejscu nacięcia
  • infekcja lub krwawienie
  • obrzęk limfatyczny spowodowany usunięciem węzłów chłonnych, gtowarzyszy mu uczucie ucisku w ramieniu, ból, zaczerwienienie i zmniejszoną elastyczność ręki oraz nadgarstka.
  • Fantomowy ból odjętej piersi, a także uczucie swędzenia, ucisku, pulsowania, mrowienia, etc.

Rekonstrukcja


Współczesna medycyna umożliwia wykonanie zabiegu odtwarzającego wygląd piersi po mastektomii. Można go wykonać podczas operacji odjecia piersi lub w późniejszym terminie. Aby uzyskać pożądany efekt, chirurg może pobrać tkankę z innej części ciała pacjentki, użyć implantów piersi lub połączyć te dwie opcje. Wiele kobiet decyduje się na taką odbudowę piersi. Wówczas ważne jest omówienie z lekarzem opcji, które umożliwią uczynienie blizn jak najmniej widocznymi.

Statystyki

Jak podaje WHO, jest najczęstszym rakiem wśród kobiet - na tę formę nowotworu zachorowuje 1,5 miliona kobiet każdego roku. Wspomniany rak powoduje też największą liczbę zgonów u pacjentek onkologicznych, jest odpowiedzialny za około 15 proc. wszystkich śmierci z powodu raka u kobiet. Jakkolwiek wskaźniki zachorowalności na raka piersi są wyższe wśród kobiet w bardziej rozwiniętych regionach świata niż na obaszarach o niższych dochodach, wzrastają niemal w każdym regionie.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X