Strona głównaChorobyRany przewlekłe - wstydliwy problem seniorów

Rany przewlekłe - wstydliwy problem seniorów

Osoby starsze borykają się z wieloma problemami, które są dla nich wstydliwe i tym samym sprawiają, że zaczynają się izolować od otoczenia. Jednym z nich są przykre i uciążliwe rany przewlekłe. Niewiele się o nich mówi, a tymczasem problem dotyczy co najmniej 530 tys. osób rocznie (dane Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran oraz na podstawie danych porównywalnych z innych krajów Europy). Dlatego tak ważna jest wiedza nie tylko seniorów, ale także ich opiekunów, na temat leczenia ran i zmniejszenia dyskomfortu osób, które cierpią z ich powodu. O tym m.in. mówią eksperci i organizatorzy kampanii „Zdrowi Wiekowi".
Rany przewlekłe - wstydliwy problem seniorów [© hansgeel - Fotolia.com] Rany przewlekłe to takie, które dłużej niż dwa miesiące. Czasami rany takie nie goja się całymi latami. Nierzadko powiązane są ze schorzeniami występującymi u ludzi starszych, a na dodatek mają charakter postępujący. Podstawowymi przyczynami zaburzeń w ich gojeniu są m.in. choroby współistniejące, zaburzenia w ukrwieniu, czy niedotlenienie tkanek. Trudno gojące się rany przewlekłe, w których zaburzony proces gojenia doprowadza do ubytku tkanek, to owrzodzenia przewlekłe. Do najczęściej spotykanych zaliczamy m.in. owrzodzenia żylne goleni, które stanowią powikłanie przewlekłej niewydolności żylnej, nieleczonych oraz zakrzepicy żył głębokich. Drugie to owrzodzenia w (jedno z powikłań cukrzycy), które są wynikiem neuropatii i choroby naczyń obwodowych, i niosą za sobą spore ryzyko infekcji, a nawet amputacji. I trzecie, to klasyczne odleżyny, czyli uszkodzenie skóry lub nawet położonych pod nią tkanek, spowodowane np. przez długotrwały ucisk, tarcie i podrażnienie skóry.
W Polsce szacuje się, że ponad 0,5 mln pacjentów ma problemy z ranami przewlekłymi, z czego 90% to osoby w wieku 60-70 lat. - Niestety pacjenci ci doświadczają wielu upokorzeń z powodu choroby, bo rany te nie wyglądają estetycznie. Dlatego często wstydząc się „swojego problemu" izolują od otoczenia, co stanowi dodatkowy problem społeczny. O czym najlepiej wiedzą pielęgniarki, których rola w procesie leczenia ran jest nie do przecenienia - mówi prof. Maria Szewczyk, Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Chirurgicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy, ekspert kampanii „Zdrowi Wiekowi". Obecny poziom medycyny daje na szczęście możliwość skutecznego leczenia takich ran za pomocą innowacyjnych opatrunków specjalistycznych, które w Polsce są refundowane. Jeden taki opatrunek na refundowaną receptę to wydatek rzędu kilku-kilkunastu złotych, a zmienia się je co kilka dni.
- Nowoczesne opatrunki specjalistyczne to sposób na ulżenie w cierpieniu, a także szybszy powrót do sprawności ruchowej i poprawy komfortu seniora. Co więcej w wielu przypadkach leczenie takie może być realizowane w warunkach ambulatoryjnych lub nawet w domu, co dla chorego ma ogromne znaczenie - mówi prof. Arkadiusz Jawień, kierownik Katedry Chirurgii Naczyniowej i Angiologii na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, ekspert kampanii „Zdrowi Wiekowi".
Niestety z nowoczesnych sposobów leczenia korzysta mniej niż 20% osób dotkniętych tym problemem. Natomiast jeżeli takie leczenie zacznie się szybko, to powinno potrwać ok. 3 miesięcy. Oznacza to, że okres leczenia skraca się i to znacznie.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy