Strona głównaChorobyRecepta na nadciśnienie i nadmiar cholesterolu: mniej siedzieć, więcej się ruszać

Recepta na nadciśnienie i nadmiar cholesterolu: mniej siedzieć, więcej się ruszać

„Recepta" w postaci ograniczenia czasu spędzanego w pozycji siedzącej i zwiększenia wysiłku fizycznego jest optymalnym wyborem leczenia łagodnego lub umiarkowanie podwyższonego ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu we krwi.
Recepta na nadciśnienie i nadmiar cholesterolu: mniej siedzieć, więcej się ruszać [fot. wileydoc from Pixabay]
- Obecne wytyczne American Heart Association dotyczące leczenia i nadmiaru wskazują, że zdrowe osoby z umiarkowanie podwyższonym poziomem tych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego powinny aktywnie próbować zmniejszyć zagrożenie chorobami. Pierwsza strategia powinna obejmować zdrowe zmiany w stylu życia, zaczynając od zwiększenia aktywności fizycznej - mówi dr Bethany Barone Gibbs z Uniwersytetu w Pittsburghu.

Szacuje się, że aż 21 proc. dorosłych Amerykanów, tj. około 53 milionów ludzi, ma ciśnienie skurczowe (górna liczba) na poziomie 120-139 mm Hg lub rozkurczowe (dolna liczba) w granicach 80-89 mm Hg; a obie te wartości uważa się za podwyższone. Jeśli do tego nie dochodzą inne czynniki ryzyka, zaleca się działanie lecznicze oparte wyłącznie na zmianach w .

Podobnie, ocenia się, że 28 proc. dorosłych mieszkańców Stanów, czyli około 71 milionów, ma poziom cholesterolu LDL powyżej 70 mg/dl. Tym osobom także zaleca się częstszą i dłuższą aktywność fizyczną, utratę wagi, poprawę diety, rzucenie palenia i ograniczenie spożycia alkoholu.
Zwiększenie może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a także daje wiele innych korzyści zdrowotnych - wskazuje dr Gibbs. Wysiłek fizyczny daje też profity wykraczające poza : zmniejszenie ryzyka niektórych nowotworów, poprawę zdrowia kości, mózgu i zdrowia psychicznego oraz polepsza sen.
Zwiększenie treningów powoduje klinicznie istotne obniżenie skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi, zwykle średnio o 3 lub 4 mm Hg. Podobną poprawę obserwuje się, jeśli chodzi o cholesterol, np. wyższa aktywność może zmniejszyć poziom cholesterolu LDL o 3 do 6 mg/dl.

Badania pokazują, że osoby aktywne fizycznie mają o 21 proc. niższe ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe i o 36 proc. mniejsze ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu z ludźmi nieaktywnymi.

Eksperci zalecają, aby tygodniowo wykonywać ćwiczenia aerobowych o umiarkowanej intensywności przez co najmniej 150 minut lub przez 75 minut, jeśli są bardzo intensywne. Jak zaznacza jednak dr Gibbs: każda mała aktywność jest lepsza niż żadna. Nawet niewielki początkowy wzrost wynoszący od 5 do 10 minut dziennie może przynieść korzyści zdrowotne.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy