Strona głównaChorobyRegularna jazda na rowerze poprawia sprawność pacjentów z dystrofią miotoniczną

Regularna jazda na rowerze poprawia sprawność pacjentów z dystrofią miotoniczną

Okres zimowy zniechęca do jazdy na rowerze, choć pasjonaci mówią, że nie ma złej pogody na wyjście na rower - po prostu trzeba się odpowiednio ubrać i można pedałować nawet przy minus dziesięciu stopniach. Jazda na rowerze jest niemal dla każdego, a teraz ustalono, że może istotnie poprawić mobilność pacjentów z dystrofią miotoniczną (MD), chorobą genetyczną, która powoduje degenerację mięśni.
Regularna jazda na rowerze poprawia sprawność pacjentów z dystrofią miotoniczną [fot. Michael Gaida from Pixabay]
Jazda na rowerze przez 35 minut trzy razy w tygodniu przez 12 tygodni skutkowała nawet 32-procentowym zwiększeniem ogólnej sprawności u osób z dystrofią miotoniczną.

Pacjenci, którzy z taką częstotliwością, zyskali też 1,6-kilogramowy wzrost masy mięśniowej i dwuprocentową redukcję tkanki tłuszczowej. Udało im się również przejść dłuższy dystans w określonym czasie.

U kilkunastu pacjentów z MD sprawdzono, na ile skuteczna jest jazda na rowerze w przywracaniu i utrzymywaniu ich zdrowia fizycznego. Sprawdzono również podstawowe mechanizmy molekularne, dzięki którym ćwiczenia wzmacniają szkieletowe, mogące być poważnie osłabione w wyniku MD.

- Ćwiczenia to naprawdę lek - trzeba o tym przypominać. Dystrofia miotoniczna to postępujący stan, który osłabia mobilność i może skutkować koniecznością korzystania z wózka inwalidzkiego. Nie ma na to lekarstwa i tylko regularne ćwiczenia pomogą utrzymać lepsze funkcjonowanie - wyjaśnia prof. Mark Tarnopolsky z McMaster University.

Dystrofia miotoniczna jest najczęściej diagnozowanym typem dystrofii mięśniowej u ludzi dorosłych i drugą co do częstości występowania wszystkich dystrofii. Główne objawy MD to nasilona atrofia mięśni szkieletowych, ogólne osłabienie mięśni, zmniejszona pojemność płuc i zaburzenia funkcji serca. Inne objawy mogą obejmować: , zaburzenia endokrynologiczne, w tym i problemy żołądkowo-jelitowe.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy