Strona głównaChorobyRegularnie uprawiony sport pomaga osłabić depresję

Regularnie uprawiony sport pomaga osłabić depresję

Depresja to najczęściej diagnozowana choroba psychiczna. W uprzemysłowionych krajach zachodnich przynajmniej jedna na dziesięć osób cierpi na nią w jakimś momencie życia. Choroba wpływa też na zdrowie fizyczne i to jeszcze silniej niż cukrzyca czy zapalenie stawów. Jak się okazuje, regularne uprawianie sportu może pomóc osłabić jej objawy.
Regularnie uprawiony sport pomaga osłabić depresję [fot. David Mark from Pixabay]
Leczenie obejmuje przede wszystkim leki przeciwdepresyjne i psychoterapię. Jak pokazali też uczeni z Uniwersytetu w Bernie, sport i aktywność fizyczna częściowo skutkują takimi samymi zmianami neurofizjologicznymi, jak te wywołane przez leki przeciwdepresyjne.

Adaptacje neurobiologiczne dzięki wysiłkowi fizycznemu

Sport i aktywność fizyczna skutkują różnymi zmianami w mózgu, które inaczej można uzyskać jedynie za pomocą leków. Podobnie jak wysiłek, farmaceutyki stosowane w leczeniu depresji wpływają na zdolność mózgu do wchłaniania serotoniny. Co więcej, wzmacniają działanie epinefryny i dają efekty w postaci uwalniania różnych czynników wzrostu nerwów. Czynniki te sprzyjają rozwojowi komórek w mózgu i zapobiegają śmierci komórek w hipokampie, która nierzadko jest spowodowana depresją. Wysiłek fizyczny prowadzi także do zmniejszenia aktywności kortyzolu, hormonu stresu, co jest działaniem podobnym do leków psychotropowych.

- Niestety, metaanalizy badań nie pozwalają na ustalenie tego, jak często i jak długo w ciągu tygodnia należy uprawiać sport, by uzyskać korzyści antydepresyjne. Widać jednak, że sport i aktywność fizyczna osłabiają depresję. Przykładowo, udało nam się ustalić, że skuteczność treningów jest większa w przypadku zaburzeń depresyjnych niż - mówi Mirko Wegner, współautor badań.

Dotychczasowe testy pokazały, że regularne uprawianie sportu pomaga osłabić objawy . Treningi nie wymagają specjalnych nakładów finansowych i - jeśli odpowiednio zaplanowane - mają bardzo niewiele skutków ubocznych. Trzeba jednak jeszcze sprawdzić, czy i w jakim stopniu aktywność fizyczna może być uzupełnieniem lub alternatywą dla leków na depresję.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy