Strona głównaChorobyRehabilitacja domowa osób z chorobami układu krążenia

Rehabilitacja domowa osób z chorobami układu krążenia

Pacjenci cierpiący na choroby układu krążenia często mają przed sobą długie lata leczenia i są nakłaniani do radykalnej zmiany stylu życia. Jednak najtrudniejsza część procesu wiąże się prawdopodobnie z powrotem do domu, gdzie trudno jest wykorzenić stare nawyki. Nowa technologia oparta na zdalnych czujnikach może już niedługo znacznie ułatwić życie po wystąpieniu incydentu sercowo-naczyniowego.
Rehabilitacja domowa osób z chorobami układu krążenia [© raweenuttapong - Fotolia.com] (CVD) to prawdziwa plaga dla społeczeństwa. Nie dość, że rehabilitacja chorych jest trudna, to jeszcze obciążenia finansowe są przeogromne. Według szacunków WHO, koszty CVD w UE wynoszą co roku około 196 mld EUR. Mimo podejmowanych inwestycji publicznych, nadal doprowadzają do 46 razy większej liczby zgonów i 11 razy większych obciążeń chorobami niż AIDS, gruźlica i malaria łącznie. Rok rocznie w Europie CVD pochłaniają życie czterech milionów chorych.

Aby cieszyć się dłuższym życiem i w ostatecznym rozrachunku zmniejszyć obciążenia zdrowotno-finansowe, jakie CVD nakłada na społeczeństwo, od chorych wymaga się rzucenia palenia, spożywania większej ilości owoców i warzyw oraz zintensyfikowania aktywności fizycznej, równolegle z kontynuowaniem politerapii i systematyczną kontrolą ciśnienia krwi. W szpitalu wszystko to jest wykonalne, ale staje się znacznie trudniejsze w domu, gdzie trening kardiologiczny nadal nie jest w pełni wykorzystywany.

Zaczynem projektu HEARTWAYS (Advanced solutions for supporting cardiac patients in rehabilitation) była koncepcja, wedle której wdrożenie precyzyjnych pomiarów, zautomatyzowanych systemów konsultacyjnych i opcji treningu kardiologicznego w domu mogłoby, w przypadku niektórych pacjentów, pomóc obniżyć ryzyko ponownego wystąpienia ostrego incydentu sercowego. W ramach projektu, którego realizacja ma się zakończyć we wrześniu, opracowywane są zaawansowane czujniki do noszenia i inteligentne algorytmy mające wspomagać pacjentów kardiologicznych w rehabilitacji poza ośrodkami medycznymi.

Juan Pablo Lázaro-Ramos, dyrektor ds. B+R w TSB w Hiszpanii i koordynator projektu, wyjaśnia, w jaki sposób nowa technologia wspomoże monitoring parametrów życiowych niezbędnych w diagnostyce i ocenie wydajności ćwiczeń i postępów, a także umożliwi zdalne i spersonalizowane wsparcie w ramach monitorowania większej liczby chorych bez uszczerbku dla jakości opieki.

Jakie są główne cele projektu?

Juan Pablo Lázaro-Ramos: Celem projektu HEARTWAYS jest opracowanie zaawansowanego, zdalnego i modułowego rozwiązania IT na potrzeby chorych cierpiących na chorobę sercowo-naczyniową, którzy rozpoczynają pozaszpitalny proces rehabilitacji - na przykład w domu.

Technologia obejmuje: koszulki T-shirt z osadzonymi czujnikami monitorującymi częstość oddechu i tętno; EKG i pomiary za pomocą pulsoksymetru; akcelerometry na ramionach i nogach pacjenta do pomiaru wydajności ćwiczeń oraz inteligentne algorytmy. Gromadzimy dane na temat ćwiczeń, , profilu pacjenta i historii klinicznej, które służą do oceny zagrożenia incydentami zdrowotnymi w przyszłości.

Technologia skierowana jest oczywiście do profesjonalistów i ma ich wspomóc w obserwacji pacjentów, strategiach interwencyjnych i planach opieki klinicznej, ale na tym nie koniec. Pacjenci będą mieć dostęp do swoich danych osobowych za pośrednictwem mobilnej aplikacji, aby móc dostosowywać swój styl życia i sprawdzać skuteczność ćwiczeń fizycznych z dowolnego miejsca.

Co nowego lub innowacyjnego wnosi opracowywana technologia?

Technologia HEARTWAYS to pierwszy monitor sercowo-naczyniowy prognozujący ryzyko na podstawie spersonalizowanych danych. Innowacyjność zasadza się zarówno na poszczególnych technologiach, jak i systemie jako całości. Zgromadzenie wszystkich interesariuszy i rozwiązań wokół jednego systemu, z którego mają korzystać pacjenci i profesjonaliści, jest samo w sobie innowacyjne.

Do znaczących innowacji zaliczyć należy także specjalne rękawice z pulsometrem i innymi czujnikami oraz stworzenie inteligentnego oprogramowania pośredniczącego do wieloparametrowej analizy, które łączy informacje pochodzące z różnych źródeł we wspólne ramy komunikacyjne. System pozostawia otwartą drogę dla dodatkowych systemów informacyjnych i czujników, umożliwiając integrację z istniejącymi systemami IT klienta w przyszłości.

Ogólnie rzecz biorąc HEARTWAYS umożliwi lekarzom opiekującym się chorymi na CVD przepisywanie technologii do średniego i długofalowego procesu rehabilitacji, co do tej pory było niemożliwe.

W jaki sposób poprawi ona życie pacjentów?


Nasza technologia jest skuteczna, bezpieczna i niedroga. Umożliwia cierpiącym na CVD pozostawanie bliżej rodziny, ponowne wtopienie się w społeczeństwo i obniżenie stresu związanego z terapią, a także ograniczenie zapotrzebowania na pomoc psychologiczną.

Nadto pozwala skrócić okres hospitalizacji i obniżyć zagrożenie ostrymi incydentami, co również umożliwia uzyskanie znaczących oszczędności.

Jakie główne trudności napotkaliście i jak je rozwiązaliście?

Stanęliśmy w obliczu czterech wyzwań, z których każde związane było z jedną z opracowanych technologii.

Pierwsza trudność do pokonania, to opracowanie algorytmów do przeprowadzania spersonalizowanych ocen ryzyka pod kątem nowych, ostrych incydentów sercowych w krótkim terminie. Następnie musieliśmy znaleźć sposób na wyprodukowanie użytecznych i przystępnych cenowo czujników, zdając sobie sprawę, że jak dotąd była to jedna z głównych wad technologii.

Kolejną trudnością było zadbanie o dostępność aplikacji mobilnej dla wszystkich pacjentów, jej intuicyjność i zintegrowanie z rutyną dnia codziennego.

Ostatnia, choć przez to nie mniej ważna, polegała na wprowadzeniu naszej technologii na rynek tradycyjnie niechętny przepisywaniu technologii na receptę ze względu na brak dowodów. HEARTWAYS zgromadzi własny materiał dowodowy na podstawie badań klinicznych, które pozwolą zmierzyć oszczędności ekonomiczne i poprawę stanu klinicznego korzystających z niej chorych.

Jakie są kolejne etapy projektu i plany po jego zakończeniu?

Już niedługo rozpoczniemy badania kliniczne z udziałem 30 użytkowników w dwóch szpitalach w Walencji (Hiszpania), aby przeprowadzić walidację protokołów klinicznych leżących u podstaw procesu wsparcia.

Musimy przeprowadzić walidację ogólnej formuły w różnych krajach (Chorwacja, Włochy i Portugalia) pod kątem użyteczności, akceptowalności i oczekiwań z perspektywy użytkownika końcowego i rynku. Następnie musimy przedstawić plan eksploatacji produktu na rynku publicznym (w ramach publicznych systemów opieki zdrowotnej) i na rynku prywatnym (w klinikach i ośrodkach rehabilitacyjnych, u prywatnych dostawców usług opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczeń).

Kiedy spodziewacie się, że technologie będzie dostępna dla pacjentów?

Badania kliniczne rozpoczynają się w lipcu 2014 r. i potrwają do kwietnia 2015 r. Jeżeli wskaźniki oszczędności ekonomicznych i poprawy pod względem ryzyka i przypadków nawrotów choroby okażą się pozytywne, badania będą kontynuowane w szpitalach już korzystających z technologii, która powinna zostać udostępniona użytkownikom i pacjentom pod koniec 2015 r. lub na początku 2016 r., zwłaszcza w sektorze publicznym. Poszukiwanie klientów na rynku rozpoczęło się w tym roku i możliwe, że pierwsi prywatni użytkownicy mogą zacząć korzystać z systemu w ostatnim kwartale tego roku, po zakończeniu procesu certyfikacji urządzenia.

W razie powodzenia, co HEARTWAYS może oznaczać pod względem korzyści ekonomicznych dla społeczeństwa?

Dowiedziono, że trening kardiologiczny wpływa dobroczynnie na pacjentów. Może doprowadzić do 25% obniżenia umieralności z powodu chorób w ciągu trzech lat, poprawić czynniki psychologiczne i jakość życia, stworzyć zachęty do zdrowszego stylu życia oraz zmniejszyć prawdopodobieństwo incydentów sercowych i ponownych hospitalizacji w przyszłości.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy