Strona głównaChorobyReumatoidalne zapalenie stawów - zaczyna się od zwykłego bólu

Reumatoidalne zapalenie stawów - zaczyna się od zwykłego bólu

W Polsce z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) leczy się ok. 300 tysięcy osób. Co roku na chorobę zapada kolejnych 10–15 tysięcy. Według danych sprzed kilku lat czas od wystąpienia pierwszych objawów do rozpoczęcia leczenia wynosi w naszym kraju aż 35 tyg. Czy jest szansa na poprawę?
Reumatoidalne zapalenie stawów - zaczyna się od zwykłego bólu [© hriana - Fotolia.com] - Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła, postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu immunologicznym dotycząca układu ruchu. Zwykle na RZS zapadają osoby między 30. a 50. rokiem życia. Najczęstszymi objawami są ból i symetryczny obrzęk drobnych rąk oraz stóp, a także uczucie zesztywnienia w wyniku nocnego odpoczynku, często wielogodzinne. Mogą temu towarzyszyć objawy ogólne, takie jak gorączka, osłabienie i zmęczenie – mówi Joanna Gryta, koordynator ds. współpracy z POZ z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

RZS jest chorobą, której nie da się wyleczyć całkowicie. Odpowiednio wcześnie wdrożona terapia może jednak zahamować zmiany i złagodzić objawy. Niestety w Polsce pacjenci udają się do lekarza za późno, kiedy są już widoczne deformacje stawów, często nieodwracalne. Nieleczone RZS prowadzi do niepełnosprawności, inwalidztwa oraz przedwczesnej śmierci. Poza tym generuje duże koszty społeczne, dlatego że chorzy korzystają ze zwolnień lekarskich i – ponieważ nie mogą pracować – przechodzą na rentę lub emeryturę.

Aby przeciwdziałać niepełnosprawności i zmniejszyć opóźnienie diagnostyczne, do 2020 r. jest realizowany Ogólnopolski program profilaktyki pierwotnej oraz wczesnego wykrywania . Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło na ten cel 17 mln zł. Z programu skorzysta 30 tys. pacjentów. Jak informuje ekspertka - Program zakłada, że w ciągu sześciu tygodni odbędą się cztery wizyty diagnostyczne. Pacjent, który uskarża się na bóle oraz obrzęki stawów rąk i stóp, powinien zgłosić się do lekarza rodzinnego. Lekarz biorący udział w programie zbada pacjenta, zleci wykonanie podstawowych badań, takich jak morfologia, OB i CRP, a następnie skieruje do ośrodka wczesnej diagnostyki, gdzie zostaną wykonane badania specjalistyczne. Reumatolog z ośrodka zdecyduje, co dalej.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 21:25:33, 30-04-2018 ewaradecka

  U mnie ból pojawił się nagle, a zaczęło od łokcia. Najpierw lekarze sądzili, że to łokieć tenisisty, ale gdy do łokcia dołączyło kolano stwierdzili, że to reumatyzm. W moim przypadku pomogło połączenie krioterapii oraz suplementacja dużą dawką omegi 3 i zażywanie roślinnego preparatu Reumpapai.
  ... zobacz więcej
 • 19:51:16, 27-07-2018 ~gość: 94.254.148.xxx

  Bolące stawy to naprawdę przykra i uciążliwa dolegliwość. Wiem coś o tym, bo tez przez pewien czas zmagałam sie z tym problemem.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Hospicja.pl
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Umierać po ludzku
 • Akademia Pełni Życia
 • Oferty pracy