Strona głównaChorobyRozedma jednym z objawów POChP

Rozedma jednym z objawów POChP

Rozedma to jeden z objawów Przewlekłej Obturacyjnej choroby Płuc ( POChP). Głównym symptomem rozedmy są duszności pojawiające się podczas wysiłku fizycznego. Jak wynika z badań, których rezultaty zaprezentowano na kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Płucnego w niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie chorej części płuca. Zdaniem specjalistów dalej to lepsze efekty niż rehabilitacja.
Operacja, którą wykonuje się również w Polsce jest nie tylko kosztowna, ale i ryzykowana, trzeba pamiętać również o tym, iż nie wszystkie przypadki kwalifikują się do niej- wyjaśnia profesor Zieliński, Koordynator Programu Profilaktyczno- Edukacyjnego Głęboki Oddech. Program, którego organizatorem jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc ma na celu zwiększenie społecznej świadomości w zakresie POChP.

W przypadku, gdy rozedma atakuje tylko fragment płuca możliwe jest usunięcie tylko tej części, co ułatwi pracę pozostałych, zdrowych płuc. Takie postępowanie przynosi choremu ulgę w postaci zmniejszenia duszności, przyczynia się także do poprawy kondycji na około 2-3 lata.

Tańszym i bezpieczniejszym sposobem leczenia rozedmy jest rehabilitacja polegająca na wykonywaniu przez chorego zestawu specjalnie opracowanych ćwiczeń fizycznych.

Marta Wasiak / Głęboki Oddech

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy