Strona głównaChorobyRóżnica ciśnienia krwi w ramionach oznacza wyższe ryzyko zawału lub udaru

Różnica ciśnienia krwi w ramionach oznacza wyższe ryzyko zawału lub udaru

Różnica w odczytach ciśnienia krwi między ramionami ma związek z wyższym ryzykiem zawału serca, udaru mózgu i przedwczesnej śmierci.
Różnica ciśnienia krwi w ramionach oznacza wyższe ryzyko zawału lub udaru [© Sergey Khamidulin - Fotolia.com]
W badaniach kierowanych przez uczonych z University of Exeter przeanalizowano kilkadziesiąt badań z udziałem tysięcy ludzi z całego świata. Stwierdzono, że im większa była różnica ciśnienia krwi między ramionami, tym większe odnotowywano dodatkowe ryzyko zdrowotne pacjenta.

Obecnie międzynarodowe wytyczne dotyczące ciśnienia krwi zalecają lekarzom mierzenie ciśnienia krwi w obu ramionach w ramach oceny ryzyka sercowo-naczyniowego. Jest jednak dość powszechnie ignorowane. Nowe badanie określa nową górną granicę „normy" dla różnicy ciśnienia krwi między ramionami, która jest znacznie niższa niż dotychczas.

Zespół przeanalizował dane dotyczące różnicy ciśnień krwi między ramionami i prześledził liczbę zgonów, i , które miały miejsce w ciągu 10 lat od pomiarów.
Mierzenie ciśnienia w jednym ramieniu, a potem w drugim za pomocą rutynowo używanego ciśnieniomierza jest tanie i można je przeprowadzić w dowolnym miejscu. (...) Nasze badania pokazują, że niewielki dodatkowy czas potrzebny na zmierzenie obu ramion może ostatecznie uratować życie - mówi dr Chris Clark z University of Exeter Medical School.
Górny (skurczowy) odczyt ciśnienia pokazuje maksymalne ciśnienie, a dolny (rozkurczowy) minimalne. Nadmierne skurczowe ciśnienie krwi wskazuje na . Dolegliwość dotyczy jednej trzeciej ludzi i jest jedną z głównych przyczyn (możliwych do zapobieżenia) zawałów serca, udarów mózgu oraz zgonów. Znacząca różnica między pomiarami skurczowego ciśnienia krwi w obu ramionach może wskazywać na zwężenie lub usztywnienie tętnic, co może oddziaływać na przepływ krwi. Takie zmiany tętnicze są uznawane za jeden ze wskaźników ryzyka kolejnego zawału serca, udaru mózgu lub przedwczesnej śmierci.

Jak pokazały testy, każda różnica o 1 mmHg między dwoma ramionami zwiększała przewidywane 10-letnie ryzyko wystąpienia jednego z wymienionych niżej problemów zdrowotnych o jeden procent: dławicy piersiowej, zawału serca lub udaru. Obecnie wytyczne wskazują różnicę w skurczowym ciśnieniu na poziomie powyżej 15 mmHg jako wartość progową dodatkowego ryzyka sercowo-naczyniowego. Nowe badanie wykazało, że niższy próg, bo 10 mmHg, wyraźnie oznacza dodatkowe zagrożenie. Według autrów, dotychczasowe wytyczne dla medyków trzeba zmodyfikować, a to może pomóc zapobiec wielu .

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy