22-09-2009
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Bóle pleców mogą wystąpić w każdym odcinku kręgosłupa. Szczególnie dokuczliwe są okolice krzyża (kręgosłup lędźwiowy).
Silny, ostry i przeszywający ból okolicy lędźwiowej promieniujący wzdłuż kończyny dolnej związany jest z rwą kulszową. To często spotykany zespół bólowy. W Polsce stanowi ok. 2% wszystkich rozpoznań lekarskich, co daje jej 4. miejsce na liście głównych przyczyn absencji chorobowej.
Bóle pleców wynikają m.in. z przyjęcia w procesie ewolucji wyprostowanej postawy ciała, do której kręgosłup lędźwiowo - krzyżowy nie został dobrze przygotowany. Częstotliwość występowania bólu rośnie wraz z wiekiem. W populacji ludzi dorosłych sięga 20%, a u osób powyżej 65. roku życia wzrasta do 49%.
Jednym z najbardziej dokuczliwych bólów w tej okolicy jest rwa kulszowa spowodowana zapaleniem nerwu kulszowego, uszkodzeniem krążka międzykręgowego lub zmianami zwyrodnieniowymi w dolnym odcinku kręgosłupa i uciskiem na nerw kulszowy.
Ból objawia się silnym promieniującym bólem od okolicy lędźwiowo - krzyżowej przez pośladek w kierunku uda i podudzia wzdłuż nerwu kulszowego. Natężenie jego bywa tak silne, że uniemożliwia poruszanie się. Wystąpienie rwy kulszowej może być konsekwencją nagłego wysiłku, dźwignięcia, bądź też wykonania gwałtownego ruchu. Intensywność odczuwania bólu wzmaga kaszel, uniesienie wyprostowanej kończyny, napięcie mięśni brzucha, zgięcie głowy lub tułowia.
Bóle krzyża o mniejszym nasileniu, ale mające charakter przewlekły występują często u osób otyłych, o małej aktywności fizycznej, chociaż wyniki badań epidemiologicznych nie rozstrzygają jednoznacznie czy tak jest w istocie. Bardziej prawdopodobne wydaje się założenie, że otyłość negatywnie wpływa na przewlekłość dolegliwości.
W przypadku bólu pleców ulgę przynosi pozycja leżąca, podczas której kręgosłup jest odciążony. Na bolące miejsce dobrze jest przykleić plaster, który zapewnia kojący efekt rozgrzewający. Plastry takie działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, przynosząc szybką ulgę w bólu. Można je stosować długotrwale, nawet przez wiele tygodni, w przypadku bólów przewlekłych. Nie odparzają one skóry, pozwalając jej oddychać i nie pozostawiają trudnych do usunięcia śladów na skórze ani na ubraniu, a co więcej - można je bezboleśnie odkleić nie podrażniając skóry.