Strona głównaChorobyRyzyko demencji: jak ważny jest styl życia

Ryzyko demencji: jak ważny jest styl życia

Ludzie, których nie dotyczą takie czynniki ryzyka demencji, jak: palenie papierosów, cukrzyca lub zaburzenia słuchu, mają podobny stan zdrowia mózgu jak osoby młodsze od nich o 10 do 20 lat. Badanie wykazało, że pojedynczy czynnik ryzyka otępienia może osłabić funkcje poznawcze o równowartość do trzech lat starzenia się.
Ryzyko demencji: jak ważny jest styl życia
- Wyniki wskazują, że czynniki związane ze stylem życia mogą być ważniejsze niż wiek w ocenie poziomu funkcjonowania poznawczego. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ daje się wiele zrobić, aby wyeliminować wspomniane czynniki: kontrolować cukrzycę, leczyć ubytki słuchu i walczyć z nałogiem - mówi dr Annalize LaPlume z Baycrest's Rotman Research Institute (RRI).

Po raz pierwszy przyjrzano się czynnikom ryzyka demencji związanym ze stylem życia przez cały okres życia. - Większość badań tego rodzaju dotyczy osób w średnim i starszym wieku, mu natomiast uwzględniliśmy również dane uczestników w wieku 18 lat i stwierdziliśmy, że czynniki ryzyka miały negatywny wpływ na wydajność poznawczą w każdym okresie życia. Czynnikami ryzyka można i należy zająć się tak wcześnie, jak to możliwe - mówi dr Nicole Anderson z RRI, współautorka badań.

Zebrano dane ponad 22 tysięcy ludzi w wieku od 18 do 89 lat, którzy byli poddani badaniom oceny zdrowia mózgu. Wypełniali specjalny kwestionariusz oraz podjęli się kilku zadań poznawczych.

Sprawdzono wyniki uczestników w testach pamięci i uwagi oraz określono wpływ ośmiu modyfikowalnych czynników ryzyka : niskie wykształcenie (poniżej szkoły średniej), zaburzenia słuchu, urazowe uszkodzenie mózgu, nadużywanie alkoholu lub innych substancji uzależniających, , palenie papierosów (obecnie lub w ciągu ostatnich czterech lat), i objawy .

Każdy czynnik miał związek z obniżeniem wydajności poznawczej nawet o trzy lata starzenia się, przy czym każdy dodatkowy czynnik oznaczał takie samo osłabienie. Przykładowo, obecność trzech czynników ryzyka może prowadzić do zmniejszenia wydajności poznawczej odpowiadającej nawet dziewięciu latom starzenia. Skutki czynników ryzyka wzrastały wraz z wiekiem, podobnie jak ich ilość u ludzi.

- Ogólnie rzecz ujmując, nasze badania pokazują, że masz moc zmniejszania ryzyka zaburzeń funkcji poznawczych i demencji. Zacznij osłabiać czynniki zagrożenia chorobą, które dotyczą cię teraz, bez względu na to, czy masz 18 czy 90 lat, a poprawisz zdrowie swojego mózgu i pomożesz sobie starzeć się bez lęku - mówi dr LaPlume.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy