Strona głównaChorobyRyzyko demencji obliczy specjalny kalkulator?

Ryzyko demencji obliczy specjalny kalkulator?

Kanadyjscy uczeni opracowali specjalny kalkulator online, który umożliwia osobom w wieku powyżej 55 lat lepsze zrozumienie stanu zdrowia ich mózgu i zmniejszenie ryzyka zdiagnozowania u nich demencji w ciągu kolejnych pięciu lat.
Ryzyko demencji obliczy specjalny kalkulator? [fot. https://www.projectbiglife.ca/dementia]
to choroba, która skutkuje utratą pamięci i innych zdolności myślenia do tego stopnia, że przeszkadza to w codziennym samodzielnym życiu. Obecnie choruje na nią około 50 milionów ludzi na świecie, ale liczba pacjentów będzie wzrastała ze względu na starzenie się wielu społeczeństw.

Obecnie nie ma leków na otępienie. Wiadomo jednak, że około jednej trzeciej przypadków można by uniknąć dzięki wprowadzeniu odpowiednich czynników związanych ze stylem życia, takich jak: aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, ograniczenie spożycia alkoholu, unikanie papierosów oraz leczenie chorób typu i nadciśnienie.

Teraz, na podstawie danych zebranych od ponad 75 tysięcy osób, opracowano kalkulator, który pomoże określić poziom zagrożenia demencją.

- To, co wyróżnia ten kalkulator ryzyka demencji, to fakt, że nie trzeba iść do lekarza, by przeprowadzić badania. przeprowadzenia żadnych badań. Ludzie dysponują wszystkimi informacjami potrzebnymi do wypełnienia kalkulatora w zaciszu własnego domu - mówi dr Stacey Fisher, współautorka badań.

Czynniki, które są brane pod uwagę w tym narzędziu, obejmują: wiek, palenie papierosów i ekspozycja na dym papierosowy, poziom spożycia alkoholu, poziom aktywności fizycznej, ilość doświadczanego , rodzaj stosowanej diety, poczucie przynależności do jakiejś grupy, pochodzenie etniczne, status imigrancki, status społeczno-ekonomiczny, poziom wykształcenia, aktywności, do wykonania których potrzebna jest pomoc, stan cywilny, znajomość , stan zdrowia (obecność różnych chorób).

Kalkulator może być używany do oceny ryzyka demencji i wskazania, jakich zmian w stylu życia trzeba dokonać, mówią jego twórcy.

Kalkulator dostępny jest (po ang.)

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy