Strona głównaChorobyRyzyko demencji u kobiet: tym jest wyższe, im dłuższy jest okres reprodukcyjny

Ryzyko demencji u kobiet: tym jest wyższe, im dłuższy jest okres reprodukcyjny

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Göteborgu pokazują, że kobiety o dłuższym okresie rozrodczym cechowały się podwyższonym ryzykiem demencji w starszym wieku w porównaniu z paniami, których płodność trwała krócej.
Ryzyko demencji u kobiet: tym jest wyższe, im dłuższy jest okres reprodukcyjny [Fot. GordonGrand - Fotolia.com]
Z badania wynika, że ryzyko demencji, w tym choroby Alzheimera wzrasta z każdym kolejnym rokiem, w którym kobieta pozostaje płodna. Relacja ta była najsilniejsza u osób z otępieniem po 85 roku życia, a efekt najistotniej był związany z wiekiem menopauzy.
Nasze wyniki mogą wyjaśniać, dlaczego kobiety są bardziej narażone na rozwój demencji i choroby Alzheimera niż mężczyźni po 85 roku życia, a także potwierdzają przypuszczenia, że estrogen wpływa na ryzyko otępienia u kobiet - mówi Jenna Najar Uniwersytecie w Göteborgu.
Co istotne, związek ten pozostawał w mocy po uwzględnieniu innych czynników mających wpływ, takich jak: poziom , aktywność fizyczna, BMI, i obecność chorób układu krążenia. Równocześnie na prawdopodobieństwo demencji nie miały wpływu: czas wystąpienia pierwszego okresu, liczba ciąż, czas trwania karmienia piersią czy stosowanie (HTZ) lub doustnych środków antykoncepcyjnych. Autorzy przypominają jednak, że część wcześniejszych badań pokazała związek między przyjmowaniem leków hormonalnych i wyższym zagrożeniem demencją.

Różne aspekty działania estrogenu mogą skutkować tym, że ma on działanie ochronne we wczesnym okresie życia, ale jest potencjalnie szkodliwy, gdy choroba już się pojawi, oceniają medycy.

Autorzy zaznaczają, że późniejsza menopauza jesty tylko jednym z wielu czynników, które oddziałują na ryzyko . W każdym razie może wskazywać, dlaczego kobiety w sędziwym wieku są bardziej narażone na demencję niż mężczyźni.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy