Strona głównaChorobyRyzyko otyłości można oszacować na podstawie... badań moczu

Ryzyko otyłości można oszacować na podstawie... badań moczu

Dokonawszy analizy próbek moczu, naukowcy byli w stanie powiązać produkty trawienia z otyłością.
Ryzyko otyłości można oszacować na podstawie... badań moczu [© kasto - Fotolia.com] Analiza moczu jest stosowana głównie do wykrywania i niektórych innych chorób pokrewnych. Teraz jednak może być używana także do oszacowania ryzyka u danego pacjenta.

Naukowcy z Imperial College w Londynie odkryli 25 czynników genetycznych, które są związane z mogącymi powodować otyłość. Przeanalizowali próbki moczu 2.324 osób w celu oceny procesu trawienia. Ponadto zebrali od uczestników informacje na temat stosowanej diety, aktywności fizycznej i poziomu wskaźnika masy ciała () oraz ciśnienia krwi, które umożliwiły opracowanie kompleksowej biochemicznej mapy.

Naukowcy badali próbki moczu przez trzy tygodnie w odstępach 24 godzin. Wyizolowali rodzaje metabolitów, których poziom zależy od indywidualnego wskaźnika BMI.

Sprawdzili dziewięć tłuszczowych metabolitów, które tworzą się w jelitach poprzez działanie niektórych mikrobów mających związek z procesem trawienia. Około 5 do 6 procent ryzyka otyłości jest związanych z tymi drobnoustrojami. Ponadto taki metabolit, który jest produktem ubocznym rozkładu czerwonego mięsa, także ma wpływ na wysokie BMI. Przeciwnie natomiast, pozostałości fermentacyjne przetwarzania są skorelowane z niskim BMI.

Opisywane odkrycia mogą być pomocne w przewidywaniu ryzyka otyłości u danej osoby, np. brane pod uwagę w postępowaniu profilaktycznym, tj. zalecaniu właściwej diety i zdrowszego stylu życia.

Jak wynika z badań, problem otyłości w Polsce narasta. Według danych GUS z 2009 roku 52 procent Polaków cierpi na nadwagę lub otyłość (tj. ma BMI na poziomie wyższym niż 25). W raporcie („Stan zdrowia ludności w 2009 roku") czytamy, że nadmierna masa ciała dotyczy głównie osób po czterdziestym roku życia i ulega intensyfikacji wraz z wiekiem - najwyższą wartość osiąga w grupie 60-69 lat (44 proc. nadwaga, 28 proc. otyłość).
Wyniki badań są dostępne w nowym magazynie Science Translational Medicine Journal.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy