Strona głównaChorobyRyzyko ponownego udaru jest wyższe, jeśli masz nadmierny poziom trójglicerydów

Ryzyko ponownego udaru jest wyższe, jeśli masz nadmierny poziom trójglicerydów

Udar może mieć różne przyczyny. Zakrzepowo-miażdżycowy jest wywoływany przez skrzep, który tworzy się ze złogów nagromadzonych w naczyniach krwionośnych w mózgu. Jak ustalono ostatnio, osoby w rok po udarze, które mają wyższy poziom trójglicerydów we krwi, są bardziej narażone na kolejny udar lub inne problemy sercowo-naczyniowe, niż ci, którzy przeszli udar, ale poziom trójglicerydów pozostaje u nich w normie.
Ryzyko ponownego udaru jest wyższe, jeśli masz nadmierny poziom trójglicerydów [fot. Belova59 from Pixabay]
Jak się okazuje nadmiar trójglicerydów oznacza wyższe zagrożenie ponownym i to nawet wtedy, gdy dana osoba zażywa statyny, czyli leki mające obniżać ilość tych tłuszczów i chronić przed zdarzeniami sercowo-mózgowymi.

Według medyków podwyższony poziom trójglicerydów przyczynia się do stwardnienia tętnic i zwiększonego ryzyka zawału serca, chorób serca, a także udaru mózgu.

- Nasze badanie wskazuje, że u osób po udarze miażdżycowym nadmierny poziom trójglicerydów we krwi w dalszych miesiącach czy latach jest czynnikiem ryzyka wystąpienia kolejnego udaru bądź innych problemów sercowo-naczyniowych. Okazało się to prawdziwe, nawet jeśli dany pacjent przyjmował statyny - mówi dr Takao Hoshino z Tokijskiego Uniwersytetu Medycznego Kobiet. - Dobra wiadomość jest taka, że wspomniane leki to tylko jeden z elementów walki z nadmiernym poziomem trójglicerydów: skutecznymi sposobami jego obniżenia są także odpowiednia dieta i ćwiczenia - dodaje dr Hoshino.

Przez rok monitorowano zdrowie 870 osób w średnim wieku 70 lat, które przeszły udar lub przemijający atak niedokrwienny (tzw. mini-udar). Spośród nich 25 proc. miało podwyższony poziom trójglicerydów, czyli 150 miligramów na decylitr na czczo lub wyższy.
Po uwzględnieniu czynników, takich jak poziom cholesterolu i stosowanie statyn, obliczono, że w badanym czasie osoby z wysokim poziomem triglicerydów miały o 21 proc. wyższe ryzyko śmierci, udaru lub , w porównaniu do wyższego o 10 proc. zagrożenia u osób z niższym poziomem tych lipidów.

Zagrożenie ponownym udarem było o 16 proc. wyższe u ludzi z nadmierną ilością trójglicerydów w porównaniu do pozostałych.
U osób, które przeszły udar miażdżycowo-zakrzepowy, poziomy trójglicerydów mogą stać się kluczowym celem zapobiegania przyszłym udarom i innym problemom sercowo-naczyniowym. Leczenie pozostaje skuteczną metodą leczenia osób z nadmiarem tych tłuszczów, ale nasze odkrycia pokazują, jak ważne jest przyjrzenie się wszystkim narzędziom, których dany pacjent może użyć do obniżenia trójglicerydów, w tym chodzi o zmianę diety, regularne ćwiczenia i przyjmowania - wyjaśnia dr Hoshino.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy