Strona głównaChorobyRyzyko raka: butelka wina to dla kobiet jak 10 papierosów

Ryzyko raka: butelka wina to dla kobiet jak 10 papierosów

Zagrożenie nowotworami w związku z paleniem papierosów jest powszechnie znane, ale ryzyko raka związane z alkoholem ciągle pozostaje słabiej rozumiane, mówią medycy z University Hospital Southampton NHS Foundation Trust.
Ryzyko raka: butelka wina to dla kobiet jak 10 papierosów  [Fot. stevecuk - Fotolia.com]
Picie jednej butelki butelka wina tygodniowo oznacza zwiększenie bezwzględnego ryzyka zachorowania na raka u niepalących mężczyzn o 1 proc., a u kobiet o 1,4 proc. Ogólny wzrost ryzyka zachorowania na w przypadku picia jednej butelki wina tygodniowo jest taki, jak palenie pięciu papierosów przez mężczyzn lub dziesięciu przez kobiety.

Palenie papierosów jest jednym z głównych modyfikowalnych czynników ryzyka różnych form raka, począwszy od płuc. Szacuje się, że ponad jeden na pięć zgonów z powodu raka na świecie jest spowodowany papierosami. Warto jednak podkreślić, że także ma ma związek z chorobą nowotworową. Nadmierne ilości napojów wyskokowych to czynnik ryzyka , gardła, , , przełyku i . Ta wiedza jest jednak znacznie mniej powszechna niż zagrożenia związane z papierosami, mówią badacze.

Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia oraz Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, nie istnieje wolny od ryzyka poziom spożycia alkoholu. Nawet umiarkowane raczenie się nim może zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju raka.

Według WHO, co roku z powodu nadmiernego picia alkoholu umiera 3 miliony ludzi, co stanowi 5,3 proc. wszystkich śmierci. Zbyt duże dawki alkoholu mają związek z ponad 200 rodzajami chorób i urazów, w tym . Poza tym wiążą się z wyższym ryzykiem niepełnosprawności.

O badaniach napisano w BMC Public Health:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy