Strona głównaChorobySAD, czyli jesienno-zimowe osłabienie nastroju

SAD, czyli jesienno-zimowe osłabienie nastroju

Jak co roku, przeszliśmy na czas zimowy, do początku trzeciej dekady grudnia „ubywa dnia" i czeka nas wiele tygodni chłodniejszej aury. Wszystkie te zmiany mogą sprzyjać sezonowemu osłabieniu nastroju (seasonal affective disorder, SAD).
SAD, czyli jesienno-zimowe osłabienie nastroju
Niektórzy ludzie dość łatwo przystosowują się do nowych warunków pogodowych, inni bardzo silnie odczuwają wszystko to, co wiąże się z porą jesienno-zimową.

Część z nas jesienią i zimą cierpi na , co może objawiać się: niechęcią do spotkań z innymi, osłabieniem do jakiegokolwiek działania, intensyfikacją konfliktów w najbliższym otoczeniu i problemami z normalnym codziennym funkcjonowaniem i niekontrolowanym zyskiwaniem na wadze.

Ryzyko sezonowej depresji zależy nie tylko od czynników dotyczących aury i zmian w dostępie światla słonecznego, mają na nie wpływ także takie czynniki, jak płeć, miejsce zamieszkania, historia choroby w rodzinie, stan zdrowia i wiek. Przykładowo, SAD rozpoznaje się cztery razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, częściej występuje u ludzi mieszkających na północy niż na południu, wreszcie w większym stopniu dotyczy ludzi młodszych niż starszych.

Jak sobie pomóc? Przede wszystkim trzeba zwiększyć ekspozycję na naturalne światło, którego jesienią i zimą nam brakuje zarówno z powodu krótszych dni, jak i tego, że unikamy przebywania na zewnątrz podczas chłodów. Tymczasem nawet w pochmurne zimne dni warto postarać się przebywać na świeżym powietrzu choćby ok. 20 minut. Ponadto pomocna może być , czyli korzystanie ze specjalnych lamp, których światło naśladuje to pochodzące ze Słońca. Dalej, na poprawę pomaga też regularny wysiłek fizyczny, a także i różne techniki relaksacyjne. Jak zaznaczają eksperci, jeśli takie podjęte środki nie przynoszą efektów, należy zgłosić się po pomoc do profesjonalistów, czasami potrzebna jest określona terapia, w tym stosowanie farmaceutyków.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy