Strona głównaChorobySamotność przynosi choroby fizyczne i psychiczne?

Samotność przynosi choroby fizyczne i psychiczne?

Samotne starzenie się nie tylko jest przykrym doświadczeniem, ale może też mieć związek z rozwojem się różnych chorób, mówią uczeni w University of Michigan
Samotność przynosi choroby fizyczne i psychiczne? [Fot. Sergii Mostovyi - Fotolia.com]
Jak wynika z przeprowadzonej online ankiety,w której wzięło udział ponad 2 tysiące osób w wieku 50 - 80 lat, co czwarta osoba czuje się osamotniona przynajmniej przez pewien czas, a co trzecia deklaruje, że nie może liczyć na towarzystwo innych.

Stan zdrowia miał istotny wpływ na poczucie izolacji. Ludzie o słabym zdrowiu fizycznym lub psychicznym, czy tacy, którzy zmagali się z osłabieniem słuchu, częściej wskazywali, że odczuwaja .

Ponad jedna czwarta badanych powiedziała, że raz w tygodniu lub rzadziej kontaktuje się z członkami rodziny, przyjaciółmi lub sąsiadami.

Sześćdziesiąt procent osób mieszkających samotnie wskazało, że brakuje im towarzystwa, a 41 proc. czuło się .

Poczucie izolacji nie oznaczało jedynie obniżenia jakości życia. Osamotnieni respondenci częściej narzekali na stan zdrowia. 26 proc. osób, które deklarowały, że brak im towarzystwa, wskazywało też, że szwankuje im zdrowie fizyczne, a wśród osób niedoświadczających samotności jedynie 13 proc. ludzi narzekało na zdrowie.

Co więcej, 17 proc. osamotnionych badanych zmagało się z jakimiś zaburzeniami psychicznymi, podczas gdy jedynie 2 proc. osób mających towarzystwo miało takie problemy.

Do pewnego stopnia, styl życia także był związany z poziomem osamotnienia. Ci, którzy stosowali zdrową dietę, ćwiczyli, wysypiali się i nie palili , rzadziej czuli się odizolowani.

Jak oceniają uczeni, wraz z wiekiem mobilność i słuch stają się silniejszymi barierami w podtrzymywaniu kontaktów z innymi. To kolejne badania, które pokazują związek pomiędzy osamotnieniem i problemami zdrowotnymi, podkreślają autorzy.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy