Strona głównaChorobySamotność zwiększa ryzyko raka u mężczyzn

Samotność zwiększa ryzyko raka u mężczyzn

Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Wschodniej Finlandii, samotność doświadczana przez mężczyzn w średnim wieku wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka. Eksperci uważają, że trzeba uwzględnić izolację i relacje społeczne w kompleksowej opiece zdrowotnej i profilaktyce chorób.
Samotność zwiększa ryzyko raka u mężczyzn [fot. pasja1000 from Pixabay]
- Szacuje się, na podstawie badań przeprowadzonych w ostatnich latach, że może być tak silnym zagrożeniem dla zdrowia, jak palenie czy nadwaga. Nasze odkrycia potwierdzają ideę, że trzeba zwrócić uwagę na ten problem - mówi Siiri-Liisi Kraav z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii.

Badania rozpoczęto w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wzięło w nim udział ponad 2,5 tys. mężczyzn w średnim wieku. Ich stan zdrowia i wskaźnik śmierci odnotowywano przez kilka kolejnych dekad, do bieżącego roku. W tym czasie 25 proc. zachorowało na , a 11 proc. zmarło z powodu nowotworu. Jak ustalono, samotność zwiększała ryzyko raka o około dziesięć procent. Ten związek z wyższym prawdopodobieństwem zachorowania na nowotwór zaobserwowano niezależnie od wieku, statusu społeczno-ekonomicznego, stylu życia, jakości snu, objawów , wskaźnika masy ciała, i ich czynników. Co więcej, śmierć w wyniku choroby nowotworowej była wyższa u pacjentów, którzy na początku badań byli kawalerami, wdowcami lub rozwodnikami.

Świadomość skutków zdrowotnych samotności rośnie. Dlatego trzeba bardziej szczegółowo zbadać mechanizmy, w wyniku których samotność powoduje problemy zdrowotne. Umożliwiłoby to skuteczniejsze złagodzenie samotności i wywoływanych przez szkód, a także znalezienie optymalnych środków zapobiegawczych - wyjaśnia Siiri-Liisi Kraav.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy