Strona głównaChorobySchizofrenia może być wywoływana zanieczyszczeniami powietrza

Schizofrenia może być wywoływana zanieczyszczeniami powietrza

Medycy nie potrafią wskazać klarownej przyczyny schizofrenii, są przekonani jedynie, że duży wpływ na zagrożenie chorobą ma genetyka wraz z określonymi czynnikami środowiskowymi, w tym z samotnością. Okazuje się, że na ryzyko zachorowania może oddziaływać również zanieczyszczenie powietrza.
Schizofrenia może być wywoływana zanieczyszczeniami powietrza [fot. Klaus Hausmann from Pixabay]
Według uczonych z Uniwersytetu Aarhus w Danii prawdopodobieństwo może być zwiększone w przypadku narażenia na zanieczyszczenia powietrza w dzieciństwie.

Jak sądzą eksperci, kiepska jakość powietrza może przyczyniać się nie tylko do rozwoju takich chorób, jak rak płuc czy , ale także do zaburzeń zdrowia mózgu. Od jakiegoś czasu ze świata medycznego napływają informację o możliwych zagrożeniach dla zdolności umysłowych ze strony zanieczyszczeń. Teraz wskazuje się na możliwy wpływ zanieczyszczeń na wspomnianą .

Uczeni przejrzeli dane ponad 23 tysięcy osób i odkryli, że ci, którzy dorastali w środowisku o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza, miały zwiększone ryzyko rozwoju schizofrenii w wieku dorosłym. Im wyższe było to zanieczyszczenie tym znaczniejsze odnotowano ryzyko choroby.

Jak obliczono, jeśli przeciętne ryzyko schizofrenii przez całe życie wynosi około 2 proc., osoby, które dorastały na obszarach o najniższym poziomie zanieczyszczenia powietrza, odznaczali się prawdopodobieństwem niższym niż 2 proc. Jednocześnie ci, którzy dorastali na obszarach o najwyższym poziomie , cechowali się ryzykiem schizofrenii ok. 3 proc.

Jakkolwiek nie jest jasne, dlaczego narażenie dzieci na zanieczyszczenie powietrza wydaje się wpływać na ryzyko schizofrenii w dorosłym wieku, badacze sądzą, że ten środowiskowy czynnik ryzyka jest niezależny od innych, w tym zagrożenia związanego z genetyką.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na schizofrenię choruje około 20 milionów ludzi na całym świecie.

O badaniach można przeczytać w JAMA Network Open.

Na podstawie:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy