Strona głównaChorobySchizofrenia znacznie zwiększa ryzyko demencji

Schizofrenia znacznie zwiększa ryzyko demencji

Osoby z zaburzeniami psychotycznymi, takimi jak schizofrenia, są 2,5 razy bardziej narażone na rozwój demencji niż ludzie wolni od takich dolegliwości.
Schizofrenia znacznie zwiększa ryzyko demencji [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Zaburzenia psychotyczne mogą mieć silniejszy związek z demencją niż problemy , takie jak czy .

- Diagnoza zaburzenia psychotycznego wiąże się z istotnie wyższym ryzykiem rozwoju demencji w późniejszym życiu - mówi dr Jean Stafford z University College London. - Nasze odkrycia potwierdzają, że dbanie o zdrowie psychiczne ludzi przez całe życie może pomóc w zapobieganiu demencji - dodaje.

W przypadku wielu różnych zaburzeń psychotycznych, bez względu na wiek ich diagnozy, wyższe jest ryzyko demencji w późniejszym życiu.

To kolejny element na liście modyfikowalnych czynników ryzyka demencji. Wcześniej wykazano, że czterem na dziesięć przypadków demencji można zapobiec lub opóźnić je, osłabiając różne sprzyjające chorobie okoliczności w całym życiu. Przykładowo, PTSD zwiększa prawdopodobieństwo demencji i jakkolwiek depresja i lęk także nasilają to zagrożenie, zaburzenia psychotyczne mają największy związek z ryzykiem otępienia.

Nie jest jasna przyczyna tego powiązania: czy wynika z samej choroby psychicznej, czy może jest skutkiem tego, że zaburzenia psychotyczne zwiększają prawdopodobieństwo schorzeń, które z kolei nasilają zagrożenie demencją. Część powiązań może wynikać z tego, że objawy psychotyczne bywają wczesnymi markerami demencji u niektórych pacjentów.

- Ludzie z zaburzeniami psychotycznymi są bardziej narażeni na problemy fizyczne, takie jak choroby sercowo-naczyniowe lub otyłość, a one także mogą zwiększać ryzyko demencji. Co więcej, chorzy ci częściej stosują niewłaściwą dietę, palą papierosy lub stosują leki, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju demencji - mówi dr Vasiliki Orgeta, współautor badań.

- Zaburzenia funkcji poznawczych i halucynacje mogą być objawami zarówno otępienia, jak i zaburzeń psychotycznych, możliwe jest zatem, że istnieje związek między tymi dwiema chorobami. Takie dysfunkcje mogą też zubażać rezerwy poznawcze ludzi i zwiększyć podatność na symptomy demencji - zauważa psychiatra Sara El Miniawi.

Na razie nie wiadomo, czy skuteczne leczenie może zmniejszyć ryzyko otępienia, czy też leki przeciwpsychotyczne sprzyjają .

- Ponieważ osoby z zaburzeniami psychotycznymi są bardziej narażone na wiele innych schorzeń, zarządzanie ich ogólnym zdrowiem fizycznym i psychicznym ma istotne znaczenie. Pracownicy służby zdrowia, pod których opieką pozostają, powinni szczególnie zwracać uwagę na wszelkie oznaki osłabienia funkcji poznawczych - radzi Sara El Miniawi.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy