Strona głównaChorobySelen zmniejszy ryzyko osteoporozy

Selen zmniejszy ryzyko osteoporozy

Chińscy badacze odkryli związek między wyzszym poziomem selenu w organizmie i niższym ryzykiem osteoporozy.
Selen zmniejszy ryzyko osteoporozy [fot. collage Senior.pl / Canva]
Wraz z wiekiem stają się słabsze i bardziej podatne na złamania, co prowadzi do . Choroba dotyka głównie starszych, choć zdarza się, że cierpią na nią ludzie w średnim wieku. Szacuje się, że na całym świecie zmaga się z nią około 200 milionów pacjentów. W związku z tym ludzi w dojrzałym wieku szczególnie zachęca się do dostarczania organizmowi wapnia. Teraz chińskie badania pokazują, że pomocny może być również .

Medycy z Central South University w Chinach przejrzeli dane ponad 6 tysięcy osób po czterdziestce. Badani podali dokładne informacje na temat swojego stylu życia i codziennej diety. Wzięto pod uwagę ich wskaźnik masy ciała, poziom spożycia , palenie papierosów, poziom aktywności fizycznej, etc.

Jak się okazało, osoby z najniższym poziomem selenu w diecie odznaczały się najwyższym ryzykiem rozwoju osteoporozy. Im więcej zaś było tego pierwiastka w codziennym jadłospisie, tym niższe odnotowywano prawdopodobieństwo choroby.

Kiedy uwzględniono inne czynniki osteoporozy, jak wiek, płeć i BMI, związek między wyższym poziomem selenu w jadłospisie i ochroną przed osteoporozą pozostawał w mocy. Co ciekawe, dotyczyło to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Nie jest jasne, dlaczego wspomiany pierwiastek mógł mieć wpływ na niższe zagrożenie osteoporozą, być może hamował aktywność białek o nazwie cytokiny, które sprzyjają postępowi choroby. Co więcej, selen stanowi element enzymów przeciwutleniających, które usuwają reaktywne formy tlenu z komórek, a one mogą niszczyć komórki i całe tkanki (gdy w wyniku ich nagromadzenia mamy do czynienia ze stresem oksydacyjnym).

Selen znajduje się m. in. w , owocach morza, czerwonym mięsie, produktach pełnoziarnistych, jajach, kurczaku, wątrobie i .

Wyniki badań są dostępne w BMC Musculoskeletal Disorders.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy