Strona głównaChorobySen a mózg: zapobieganie chorobie Alzheimera

Sen a mózg: zapobieganie chorobie Alzheimera

Aktywność mózgu, która pozwala na usuwanie nagromadzenia toksyn związanych z chorobą Alzheimera ma związek ze snem o falach o niskiej częstotliwości (
Ta aktywność neuronalna była silniej powiązana z przepływem płynu mózgowo-rdzeniowego u zdrowych osób w porównaniu pacjentów o wyższym ryzyku zachorowania na , mówią uczeni.

Uważa się, że rozwój choroby Alzheimera jest spowodowany gromadzeniem się w mózgu toksycznych białek amyloidu-β i tau. Układ glimfatyczny mózgu odgrywa kluczową rolę w usuwaniu tych toksyn, a wcześniej ustalono, że istnieje związek między zależną od snu aktywnością mózgu a wspomnianym układem. Jak się okazało, aktywność mózgowa jest zależna od przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego, niezbędnego dla układu glimfatycznego.

Jak ustalono dzięki skanowaniu mózgów badanych, siła związku między aktywnością mózgu a przepływem płynu mózgowo-rdzeniowego była słabsza u osób z grupy podwyższonego ryzyka i u tych, u których już rozwinęła się choroba Alzheimera. Co więcej, to słabsze połączenie przekładało się na wyższe poziomy beta-amyloidu i zmiany w zachowaniu w ciągu dwóch lat od badań.
Badanie powiązało aktywność mózgu podczas i przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego z patologią prowadzącą do choroby Alzheimera. Okazuje się, że sen o falach o niskiej częstotliwości (<0,1 Hz) ma wpływ na ochronę przed , prawdopodobnie ze względu na oddziaływanie na przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego, który wypłukuje toksyny z mózgu - mówi dr Xiao Liu, autor badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy