Strona głównaChorobySeniorze, badaj krew. Unikniesz białaczki

Seniorze, badaj krew. Unikniesz białaczki

Ten rodzaj białaczki atakuje osoby starsze. Mediana wieku przy rozpoznaniu to około 70 lat, jednak jedna trzecia chorych nie przekroczyła 60-tki. Jedynie niewielki odsetek, kilkanaście procent stanowią pacjenci, którzy mają mniej niż 50 lat. Przewlekła białaczka limfocytowa pozostaje niestety chorobą nieuleczalną. Do zdiagnozowania choroby wystarczy zwykła morfologia krwi. O białaczce seniorów mówi prof. dr hab. n. med. Iwona Hus z Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Seniorze, badaj krew. Unikniesz białaczki [© StudioLaMagica - Fotolia.com] Czym właściwie jest przewlekła białaczka limfocytowa (PBL)?
Jest to najczęstszy rodzaj białaczki u osób dorosłych na półkuli zachodniej. jest nowotworem układu chłonnego - komórką nowotworową jest limfocyt B (rodzaj krwinki białej) i jest to zarazem najczęstszy rodzaj chłoniaka. Należy do tzw. chłoniaków z obwodowych limfocytów B o powolnym przebiegu klinicznym (indolentnych).

Kiedy pacjenci dowiadują się, że są chorzy?
Obecnie, najczęściej (u 70 – 80% chorych) przyczyną rozpoczęcia badań diagnostycznych jest stwierdzenie odchyleń w morfologii krwi wykonanej przypadkowo lub z powodu innych dolegliwości.

Spora część pacjentów wykonuje sobie sama badanie morfologii krwi raz w roku. Podstawą rozpoznania PBL jest badanie immunofenotypu limfocytów krwi obwodowej. Nie ma potrzeby wykonywania biopsji szpiku. Chorobę rozpoznajemy, kiedy liczba nieprawidłowych obwodowej jest większa niż 5 tysięcy w mikrolitrze. W początkowej fazie choroby odchylenia w morfologii krwi są niewielkie, a pacjenci nie odczuwają żadnych dolegliwości.

Jak przebiega proces leczenia?
Należy zacząć od tego, że choroby nie leczymy we wczesnych okresach klinicznych. Takie postępowanie dotyczy wszystkich chłoniaków o powolnym przebiegu. Pacjentów zaczynamy leczyć przy określonych wskazaniach, czyli kiedy choroba przy rozpoznaniu jest bardzo zaawansowana, albo przy objawach szybkiej progresji. Taki sposób postępowania jest często źródłem frustracji czy niepokoju u pacjentów. Boją się, że nie są leczeni pomimo tego, że mają rozpoznanie białaczki. Głównym problemem jest wówczas to, że pacjent musi żyć ze świadomością choroby. Przy każdym badaniu morfologii krwi i wizycie kontrolnej boi się, czy nie nastąpiła progresja i czy nie będzie musiał rozpocząć leczenia. Ta sytuacja jest przeciwieństwem ostrych białaczek, które wymagają natychmiastowego skierowania do oddziału hematologicznego i jak najszybszego rozpoczęcia leczenia. Chorych na przewlekłą białaczką limfocytową możemy podzielić na trzy grupy. Jedna trzecia chorych nie będzie nigdy potrzebowała leczenia, bo przebieg kliniczny jest bardzo powolny. Drugą grupę pacjentów będziemy leczyć po jakimś czasie od rozpoznania. Natomiast, ostatnia, trzecia grupa chorych wymaga leczenia od razu po ustaleniu rozpoznania.

W jakim wieku są najczęściej pacjenci?
Przewlekła białaczka limfocytowa jest chorobą osób starszych. Mediana wieku przy rozpoznaniu to około 70 lat. Jednak jedna trzecia chorych to osoby poniżej 60 lat. Niewielki odsetek, kilkanaście procent stanowią pacjenci, którzy mają mniej niż 50 lat. Przewlekła białaczka limfocytowa pozostaje niestety chorobą nieuleczalną, dlatego to w jakim wieku tę chorobę rozpoznamy ma istotne znaczenie. Prawdopodobieństwo, że chory umrze z powodu PBL jest znacznie większe u osób 40 – 50 letnich niż 70 – 80 letnich, obciążonych wieloma innymi chorobami, chociażby chorobami układu krążenia, oddechowego czy cukrzycą.

Jakie są objawy przewlekłej białaczki limfocytowej?
Pierwszy objaw to objaw laboratoryjny - odchylenia w . U pacjentów w bardziej zaawansowanych stadiach choroby najczęstszym objawem klinicznym jest niebolesne powiększenie węzłów chłonnych. Może dojść również do powiększenia wątroby i śledziony. W zaawansowanych stadiach, tak jak w przypadku każdej białaczki dochodzi do wyparcia prawidłowego układu krwiotwórczego przez komórki białaczkowe. W związku z tym pojawia się niedokrwistość, która może objawiać się osłabieniem, bladością skóry czy tachykardią oraz małopłytkowość, która powoduje krwawienia i wybroczyny na skórze. Charakterystyczną cechą przewlekłej białaczki limfocytowej jest niedokrwistość i małopłytkowość autoimmunologiczna. To oznacza, że w organizmie wytwarzają się przeciwciała skierowane przeciw własnym krwinkom czerwonym lub płytkom krwi. Dochodzi wówczas do hemolizy czy też niszczenia płytek krwi.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy