Strona głównaChorobySeniorzy niedowidzą lub niedosłyszą - zaburzenia sensoryczne są powszechne

Seniorzy niedowidzą lub niedosłyszą - zaburzenia sensoryczne są powszechne

Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Chicago, aż 94 procent osób starszych niedowidzi lub niedosłyszy. Co więcej, istotna część ludzi w starszym wieku nie jest w stanie odczuwać zapachów i smaków tak intensywnie jak niegdyś.
Zaburzenia sensoryczne powszechne u seniorów Niemal każdy amerykański senior doświadcza problemów ze , , , dotykiem i smakiem. Aż 94 procent badanych doznaje jakiegoś deficytu sensorycznego, 38 procent zmaga się z dwoma, a 28 procent - z trzema lub nawet pięcioma.

Ustalono, że w pewnym wieku kobiety lepiej słyszą dźwięki i wyczuwają oraz , jednak widzą gorzej niż mężczyźni.

W badaniu wzięło udział ponad trzy tysiące osób w wieku 57 - 85 lat. Po przeanalizowaniu zdolności sensorycznych, naukowcy odkryli, że 64 procent badanych wykazało znaczny deficyt. Co nie jest zaskakujace, im wyższy był wiek uczestników, tym większe cechowało ich prawdopodobieństwo doświadczania co najmniej jednego zaburzenia sensorycznego - doświadczało go aż 94 proc. seniorów.

Najpowszechniejsze okazało się osłabienie smaku. Deklarowało je 74 procent badanych. Co więcej, ogólnie rzecz ujmując, kobiety cechowały się lepszym smakiem, węchem oraz słuchem. Mężczyźni zaś mieli lepszy wzrok.

Jak wyjaśniają autorzy badań, stopniowe osłabienie zmysłów zmysłów ogranicza zdolność osób starszych do radzenia sobie z problemami społecznymi, fizycznymi i poznawczymi. Jest to jeden z głównych powodów obniżenia w starszym wieku. Badacze zamierzają kontynuować testy , bo rozumienie mechanizmów biologicznych, które leżą u podstaw zależności między starzeniem się i osłabieniem zdolności sensorycznych, daje szanse na opracowanie skutecznych strategii zapobiegawczych.

Wyniki badań opublikowano w Journal of the American Geriatrics Society.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy