Strona głównaChorobySeniorzy przeceniają swój wzrok, nie dostrzegają wad widzenia

Seniorzy przeceniają swój wzrok, nie dostrzegają wad widzenia

Zaburzenia wzroku, jak niemal każda dolegliwość, są łatwiej i skuteczniej leczone, jeśli zostaną dość szybko zdiagnozowane. Jak się jednak okazuje, seniorzy, którzy są bardziej narażeni na różne choroby wzroku, często ignorują wizyty u okulisty i przeceniają stan swoich oczu.
Seniorzy przeceniają swój wzrok, nie dostrzegają wad widzenia [fot. rottonara from Pixabay]
Według nowych szwedzkich badań wiele osób starszych mogłoby łatwo poprawić jakość swojego widzenia dzięki odpowiednio dobranym okularom czy lekom. Nie sprawdzają jednak wzroku regularnie.

Szwedzcy uczeni przeanalizowali dane 1200 osób w wieku powyżej 70 lat i odkryli, że większość uczestników była zadowolona ze swojego wzroku, który jednak - jak pokazują dane medyczne - wymagał .

Ponad 60 proc. badanych znacznie poprawiło swoje widzenie, dzięki zakupowi lub zmianie szkieł w noszonych już okularach.

Zmiany w sposobie widzenia nie zawsze są przez seniorów dostrzegane, pogorszenie może następować stopniowo i pacjent dostosowuje się do tego nowego, osłabionego widzenia, mówią uczeni z Uniwersytecie w Göteborgu. Według autorów, ludzie w starszym wieku, nawet jeśli nie mają przekonania, że ich oczy funkcjonują nieco słabiej, powinni regularnie badać się u .

Pacjenci dostrzegali problemy ze wzrokiem przede wszystkim wtedy, gdy zmniejszała się u nich wrażliwość na kontrast. Kiedy jednak słabła ostrość wzroku lub pojawiały się wady pola widzenia, rzadziej dostrzegali zmiany.

Najczęstsze korekty dotyczyły mocy okularów. Okazało się też, że kobiety częściej zmagały się z niż mężczyźni.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie Acta Ophthalmologica.

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Jaskra - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy