Strona głównaChorobySeniorzy z zespołem Downa częściej chorują na demencję

Seniorzy z zespołem Downa częściej chorują na demencję

Osoby cierpiące na zespół Downa mają wyższe zagrożenie demencją niż inni ludzie.
Seniorzy z zespołem Downa częściej chorują na demencję [fot. Gerd Altmann z Pixabay]
Badania pokazują, że prawie u wszystkich osób z zespołem Downa w wieku 40 lat rozwijają zmiany neurologiczne, choć ich objawy mogą nie pojawiać się przez wiele lat. Pacjenci z zespołem Downa w wieku powyżej 55 lat cechują się o 67 proc. wyższym ryzykiem otępienia w porównaniu do reszty populacji. Obliczono też, że wśród osób z tą chorobą po 55 roku życia aż u 61 procent diagnozuje się .

Zespół Downa jest stanem wynikającym z dodatkowego chromosomu 21, który zawiera gen wytwarzający białko prekursorowe amyloidu (APP). W obecności większych ilości APP w mózgu gromadzi się płytka białkowa beta-amyloidu. Nagromadzenie beta-amyloidu zaś jest cechą charakterystyczną choroby Alzheimera.

Osoby z zespołem Downa są niepełnosprawne intelektualnie, uczą się w inny sposób niż pozostali i doświadczają różnych wyzwań kognitywnych przez całe życie - wyjaśnia prof. Lauren Bishop z University of Wisconsin-Madison. - Pacjenci z zespołem Downa doświadczający osłabienia z powodu otępienia będą więc potrzebować dodatkowego i ukierunkowanego wsparcia, zaprojektowanego z myślą o tym, że zmagają się z niepełnosprawnością umysłową - dodaje Bishop.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie na demencję cierpi 50 milionów ludzi, ale liczba pacjentów będzie lawinowo wzrastała ze względu na licznych społeczeństw. Najczęstszą formą otępienia jest choroba . Dane pokazują, że demencja jest jedną z głównych przyczyn i niesamodzielności wśród osób starszych na całym świecie.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy