Strona głównaChorobySenność w ciągu dnia - o jakich chorobach może świadczyć

Senność w ciągu dnia - o jakich chorobach może świadczyć

Starsze osoby, które doświadczają senności w ciągu dnia, mogą być narażone na ryzyko rozwoju różnych nowych chorób, w tym cukrzycy, raka i nadciśnienia.
Senność w ciągu dnia - o jakich chorobach może świadczyć [fot. Dechathorn Amatayakun z Pixabay]
Nadmierna w ciągu dnia jest diagnozowana, gdy ludziom chce się spać nawet po siedmiu lub więcej godzinach nocnego . W przypadku niektórych osób może to być wyniszczające i wpływać na sposób wykonywania w pracy i innych codziennych czynnościach.
Ocena poziomu senności u osób starszych może pomóc lekarzom w przewidywaniu przyszłych schorzeń i zapobieganiu im. Seniorzy i ich rodziny powinni bliżej przyjrzeć się nawykom związanym ze snem, aby ocenić potencjalne ryzyko wystąpienia poważniejszych chorób - mówi prof. Maurice M. Ohayon z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii.
Badacze przeprowadzili kilka wywiadów telefonicznych z seniorami w odstępie trzech lat. Jak się okazało, osoby, które zgłaszały senność w już w pierwszej rozmowie, miały 2,3 razy większe ryzyko zachorowania na lub trzy lata później w porównaniu do ludzi, którzy nie odczuwali senności. Były one również dwukrotnie bardziej narażone na nowotwór.

Takie wyniki pozostały w mocy także po uwzględnieniu przez naukowców innych czynników, które mogą wpływać na senność w ciągu dnia, w tym płci i obecności bezdechu sennego.

Osoby, które zgłosiły senność w ciągu dnia podczas dwóch rozmów, miały 2,5 razy większe ryzyko zachorowania na choroby serca. Natomiast osoby, które zgłaszały senność jedynie w późniejszej rozmowie, były o 50 proc. bardziej narażone na choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej, takie jak zapalenie stawów, zapalenie ścięgien i , niż osoby, które nie doświadczały senności w ciągu dnia.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy