Strona głównaChorobySenność w ciągu dnia to wyższe ryzyko choroby Alzheimera

Senność w ciągu dnia to wyższe ryzyko choroby Alzheimera

Odczuwanie senności w ciągu dnia oznacza trzykrotnie wyższe ryzyko rozwoju Alzheimera.
Senność w ciągu dnia to wyższe ryzyko choroby Alzheimera [fot. YakobchukOlena - Fotolia.com]
Badania przeprowadzone przez pracowników Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health wskazują, że odczuwanie w ciągu dnia ma związek z gromadzeniem się płytek białka o nazwie beta-amyloid, które stanowi czynnik choroby Alzheimera.

W trwających niemal dekadę badaniach wzięło udział ponad 120 osób. Uczestnicy wypełnili dokładne kwestionariusze dotyczące jakości snu i poziomu odczuwania senności w ciągu dnia. W kolejnych latach osoby te zostały poddane pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) w celu oceny poziomu nagromadzenia beta-amyloidu, które prowadzi do uszkodzenia tkanki nerwowej i wiąże się z rozwojem .

Po analizie okazało się, że ludzie, którzy cierpią z powodu senności w ciągu dnia, byli trzy razy bardziej narażeni na gromadzenie się beta-amyloidu w mózgu. Kiedy odrzucono czynniki mające wpływ poziom senność w ciągu dnia, takich jak wiek, płeć, wskaźnik masy ciała, etc., ryzyko akumulacji beta amyloidu było ciagle 2,75 razy większe wśród osób odczuwających senność w porównaniu do tych, którym nie chciało się spać w ciągu dnia.

Nie jest jasne, skąd taka korelacja. Być może przekładają się na formowanie się płytki amyloidowej, być może też to proces gromadzenia się amyloidu wywołuje zaburzenia snu i powoduje senność za dnia. W każdym razie przytoczone badania to kolejne, które potwierdzają związek pomiędzy sennością i otępieniem.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na całym świecie około 50 milionów ludzi cierpi na , a każdego roku odnotowuje się blisko 10 milionów nowych przypadków. Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią demencji i może stanowić do 60-70 proc. przypadków otępienia. Demencja jest jedną z głównych przyczyn i zależności osób starszych na całym świecie.

O badaniu napisano w magazynie Sleep.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy