Strona głównaChorobySenność za dnia objawem chorób serca?

Senność za dnia objawem chorób serca?

Odczuwanie senności w ciągu dnia może wskazywać na ryzyko chorób serca. Z badań wynika, że kobiety zmagające się sennością za dnia cechują się ponad dwukrotnie wyższym ryzykiem dolegliwości sercowo-naczyniowych.
Senność za dnia objawem chorób serca? [© Janina Dierks - Fotolia.com] Kobiety często odczuwające w ciągu dnia zwykle cechują się dolegliwościami, które podnoszą ryzyko zawału serca i
Na podstawie danych dotyczących ponad 84 tysięcy amerykańskich kobiet naukowcy z Columbia University powiązali senność odczuwaną w ciągu dnia z ponad dwukrotnie wyższym ryzykiem sercowo-naczyniowym. Uczeni wskazują jednak, że zaburzenia snu i inne choroby są też winne senności jako objawowi, a nie przyczynie.

Senność w ciągu dnia jest związana z niedostateczną ilością snu, pracą zmianową, chrapaniem i niską jakością odpoczynku, a te same w sobie są związane z zaburzeniami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca, które z kolei są czynnikiem ryzyka udaru mózgu i zawału serca.

Uczeni przeanalizowali dane zebrane podczas trwającego od 2001 do 2009 roku Nurses' Health Study II. Na początku tekstów uczestniczki wypełniły kwestionariusz dotyczący czasu trwania snu, zaburzeń snu, chrapania i pracy zmianowej. W jednym z punktów panie miały określić, jak ich zdaniem odczuwana senność wpływała na codzienne obowiązki - wybierały na skali od „rzadko" lub „nigdy" do „prawie codziennie".

Autorzy badań co dwa lata monitorowali inne czynniki zmęczenia, takie jak praca na zmiany, stosowanie , obecność i nadciśnienia.

U pięciuset uczestniczek zdiagnozowano lub udar. Okazało się, że u pań, które deklarowały senność prawie codziennie, prawie trzy razy częściej diagnozowano choroby serca w porównaniu do kobiet, które nigdy nie czuły się senne w ciągu dnia.

Skąd ten związek? Zaburzenia snu, jak te występujące przy bezdechu sennym, przyczyniają się do rozwoju czynników ryzyka układu krążenia, np. . Z drugiej strony, istniejące choroby (od depresji po cukrzycę) przyczyniają się do problemów ze snem i niezależnie zwiększają zagrożenie chorobami układu krążenia.

Wyniki opublikowano w magazynie Sleep Medicine.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:01:38, 16-05-2014 Wandawa

    no tak, ale jaz zwiększyć wydajność naszego snu? Ja akurat tak mam źle śpię w nocy przez co jestem śpiąca cały dzień nawet mogę spać w ciągu dnia wiele godzin. Jak ktoś ma złota radę to proszę o kontakt.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy