Strona głównaChorobySiemię lniane może pomóc powstrzymać osteoporozę

Siemię lniane może pomóc powstrzymać osteoporozę

Dodanie oleju z siemienia lnianego do diety może zmniejszyć ryzyko osteoporozy.
Siemię lniane może pomóc powstrzymać osteoporozę [fot. alexdante from Pixabay]
W Egipcie zbadano wpływ cukrzycy na zdrowie kości gryzoni i odkryto, że olej z siemienia lnianego może opóźnić wystąpienie .

Przebadano 70 samic szczurów albinosów. Części z nich usunięto jajniki, by uzyskać odpowiednik stanu pomenopauzalnego zwierząt; u niektórych gryzoni rozwinęła się też cukrzyca.

Po dwóch miesiącach pobrano mocz i krew szczurów i zmierzono w surowicy insulinopodobny czynnik wzrostu 1 (IGF-1) oraz osteokalcynę, białko budujące kości. Ustalono, że te dwa związki były obecne na wyższych poziomach w grupie zwierząt z jajnikami, także tych, które chorowały na cukrzycę. Jednak wspomnianych substancji było znacznie mniej u szczurów bez jajników i z cukrzycą. Stężenie IGF-1 i osteokalcyny można jednak zwiększyć do normalnego poziomu, dodając do diety olej z siemienia lnianego.

Odkryto też, że poziom dezoksypirydynoliny w moczu był podwyższony w grupie z cukrzycą. Związek ten jest obecny w zdrowych kościach, a jego obecność w moczu oznacza resorpcję kości związaną z osteoporozą. Poziom dezoksypirydynoliny spadł, gdy gryzoniom podano olej z .

Według ekspertów cukrzyca ma bardziej wyraźny wpływ na zdrowie kości niż brak jajników, co może wskazywać, że u kobiet po menopauzie może stanowić silny czynnik ryzyka osteoporozy niż zmniejszenie poziomu hormonów płciowych związany z menopauzą. Okazuje się też, że olej z siemienia lnianego oddziałuje na gęstość mineralną kości i osłabia markery związane z osteoporozą.

Uczeni uważają, że obecność tak zwanych „kwasów tłuszczowych n-3" w oleju z siemienia może wspierać procesy tworzenia tkanki kostnej i jej mineralizację, a one są zagrożone właśnie przez cukrzycę i .

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy