Strona głównaChorobySkąd bierze się menopauza?

Skąd bierze się menopauza?

Nowe badania wykazały, że orki również przechodzą przez menopauzę - może to pomóc wyjaśnić ewolucję menopauzy u obu gatunków.
Skąd bierze się menopauza? [© Christian Musat - Fotolia.com] Uczeni z Uniwersytetu w Exeter odkryli, że samice orek nie mogą rodzić potomstwa od wieku 30-40 lat, choć dożywają nawet setki. Jednym słowem, także doświadczają .

Trudno powiedzieć, że orki mogą zmagać się z czy , ale z pewnością dotyczy ich zjawisko menopauzy, bowiem przestają być płodne na wiele lat przed wiekiem średniej przeżywalności.

Dotychczas tylko u orek odnotowano poreprodukcyjną żywotność. Nawet u szympansów, naszych najbliższych kuzynów ewolucyjnych, nie widać pełnego zatrzymania zdolności rozrodczyych. Owszem, wraz z wiekiem ich płodność spada, ale nie dostrzeżono u nich zmian homronalnych charakterystycznych dla menopauzy.

Jakie jest wyjaśnienie zjawiska menopauzy w biologii ewolucyjnej? Najpowszechniejsza jest „hipoteza ", zgdonie z którą posiadanie potomstwa to główny cel wszelkich stworzeń, a większa ilość członków , która mogłaby się opiekować latoroślami, to większe szanse na ich zdrowe i bezpieczne wejście w dorosłość i dalszy sukces reprodukcyjny. Starsze pokolenie, pomagając wychować to najmłodsze, może mieć nadzieję, że jego geny przetrwają nie tylko w jednej generacji, ale i kolejnych.

Po trwającej cztery dekady obserwacji orek w południowym Pacyfiku, naukowcy są przekonani, że zjawisko menopauzy daje najmłodszemu pokoleniu większą szansę na przeżycie i zapobiega konfliktowi reprodukcyjnemu między starszymi i młodszymi samicami.

Ewolucyjną zaletą menopauzy jest to, że młodsze samice zyskują większe możliwości sukcesu reprodukcyjnego i ich potomostwo odznacza się większą szansą na przetrwanie. Gdy młodsze i starsze samice rodzą młode w tym samym czasie, potmostwo starszych matek cechuje o 1,7 razy wyższą przeżywalnością niż młodszych.

Badania opublikowano w Journal of Current Biology.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy