Strona głównaChorobySkuteczny lek na grypę - szczególnie pomaga ludziom starszym

Skuteczny lek na grypę - szczególnie pomaga ludziom starszym

Osoby starsze i ciężko chore na grypę wracają do zdrowia średnio dwa lub trzy dni wcześniej, jeśli otrzymują określone leki. Pozostali pacjenci odzyskują zdrowie średnio o jeden dzień wcześniej dzięki takiemu leczeniu.
Skuteczny lek na grypę - szczególnie pomaga ludziom starszym [Fot. sebra - Fotolia.com]
„Pacjenci w starszym wieku i ci, u których przebieg grypy jest ciężki oraz jednocześnie cierpią na inne choroby, odnoszą największe korzyści z leczenia", mówią badacze z Uniwersytet w Göteborgu.

W badaniu wzięło udział ponad trzy tysiące pacjentów z objawami z piętnastu krajów europejskich. Jak się okazało, jeden z leków skutecznie zmniejszał ilość dni obecności symptomów choroby.

Lek oseltamiwir należy do kategorii farmaceutyków, które nie ani nie stanowią , ani nie są bezpośrednio przeciw grypie, ale - jako leki antywirusowe - hamują postęp choroby w organizmie i łagodzą jej objawy.

W Szwecji zaleca się leczenie lekami z tej kategorii w przypadku podejrzenia grypy u pacjentów należących do grupy podwyższonego ryzyka, do których należą m. in. osoby w wieku ponad 65 lat, osoby z przewlekłą lub płuc oraz osoby, u których przebieg grypy jest ciężki.

Poza ustaleniami dotyczącymi szybszego powrotu do zdrowia, badanie pokazało, że leczenie rozpoczęte 48-72 godzin po pojawieniu się objawów jest równie skuteczne jak wczesne leczenie. Co więcej, okazało się, że gdy jedna osoba w gospodarstwie domowym otrzymała wspomniane leczenie, ryzyko zachorowania innych członków rodziny zmniejszyło się.

Oseltamiwir może jednak dawać pewne skuki boczne, w tym nudności i wymioty, dlatego - zdaniem autorów - lekarze muszą zatem ocenić wagę negatywnych skutków względem potencjalnych korzyści w różnych grupach pacjentów.

Na temat badan napisano w The Lancet.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy