Strona głównaChorobySłabsze dzieci starszych ojców

Słabsze dzieci starszych ojców

Jak wynika z najnowszych badań, dzieci mające starszych tatusiów zaraz po urodzeniu są słabsze, niż pociechy młodszych ojców.
Badania pokazują, że u ojców mających powyżej 40 lub 50 lat zachodzi większe prawdopodobieństwo, że ich nowo narodzone dzieci będą miały niższy wynik w teście Apgar, niż dzieci tatusiów po 20 roku życia.

Stworzony w 1952 roku test Apgar ma za zadanie określić stan zdrowia noworodka w ciągu 1 i 5 minut po urodzeniu. Bada on tętno, ukrwienie skóry, oddychanie, napięcie mięśni i reakcję na podrażnianie wnętrza nosa. Każdy z tych elementów oceniany jest w skali od 0 do 2. Za dzieci w dobrej kondycji uważa się te, które otrzymały ogółem minimum 7 punktów.

Wyniki badań w przeszłości w różny sposób łączyły wiek ojców z różnorodnymi niekorzystnymi rezultatami ciąży włączając w to nawet śmierć płodu lub przedwczesne urodziny.

W celu zbadania owego faktu, doktor Yuelian Sun z University of Aarhus w Danii, wraz z kolegami przeanalizował dane dotyczące 70 tys. par, których pierwsze dziecko przyszło na świat między 1980 a 1996 rokiem.

Odkryto, że w porównaniu z tatusiami po dwudziestce, ci pomiędzy 45 a 49 rokiem życia i ci powyżej 50 roku życia mieli odpowiednio o 64 proc. i 49 proc. większe prawdopodobieństwo, że ich dzieci w teście Apgar po pierwszej minucie uzyskają wynik od 1 do 3.

U ojców powyżej 45 roku życia zachodziło większe prawdopodobieństwo, że ich dzieci w teście Apgar po 5 minucie uzyskają mniej niż 7 punktów.

„Biologiczny związek pomiędzy wiekiem ojca a niskim wynikiem w teście Apgar nie jest znany.” – podkreśla doktor Sun.

Inne badania wskazują na związek specyficznych genów ojca, które mają wpływ na płód i możliwe zaburzenia chromosomów, co z wiekiem może być bardziej prawdopodobne.

Jak podkreśla profesor Robert Jansen z University of Sydney –„U ojców powyżej 60 roku życia zachodzi także większe prawdopodobieństwo posiadania dzieci z defektami genetycznymi.”

Według profesora Marka Bowmana, owo zjawisko może odzwierciedlać problemy matek. „Większe prawdopodobieństwo narodzin dzieci chorych bądź z innego typu problemami zachodzi u starszych matek, a starsze matki mają starszych mężów.”

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy