Strona głównaChorobySłodkie napoje przniosą ci... udar lub zawał

Słodkie napoje przniosą ci... udar lub zawał

W ostatnim czasie medycy skoncentrowali swoją uwagę na wpływie słodkich napojów na zdrowie, ponieważ są one wszechobecne i podawane do niemal każdego posiłku. Pije się je też, zamiast wody, po prostu po to, by zaspokoić pragnienie. Okazuje się jednak, że napoje te mogą sprzyjac nadwadze i cukrzycy. Teraz sprawdzono, czy mają związek z kłopotami sercowo-naczyniowymi.
Słodkie napoje przniosą ci... udar lub zawał
Z nowych badań wynika, że szczególnie starsze kobiety powinny ograniczyć - produkty te mogą bowiem skutkować wyższym ryzykiem i .

W badaniach z udziałem kilkudziesięciu tysięcy kobiet po ustalono, że panie, którre codziennie piły dwa lub więcej napojów z zawartością , cechowały się o 23 proc. wyższym ryzykiem udaru niż kobiety, które sięgały po te produkty rzadziej niż raz w tygodniu. Uczestniczki często pijające takie napoje były o 31 proc. bardziej narażone na udar niedkrwienny (czyli taki, do którego dochodzi w wyniku powstawania skrzepów).

Podobnie podwyższone ryzyko dotyczyło zawałów - kobiety pijące co najmniej dwa słodkie napoje dziennie cechowały się o 29 proc. wyższym prawdopodobieństwem takich zdarzeń sercowych. Co więcej, ustalono, że panie pijące dosładzane napoje odznaczały się o 16 proc. wyższym ryzykiem śmierci z jakiegokolwiek powodu.

Według autorów, nie można uznawać picia napojów z cukrem za bezpośrednią przyczynę wspomnianych problemów, ale wyniki były ważne także po uwzględnieniu wartości odżywczej ogólnej diety, poziomu ciśnienia krwi i wieku każdej z kobiet, których dane analizowano.

O badaniach napisano w magazynie Stroke.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy