Strona głównaChorobySmażone jedzenie skutkuje chorobami serca

Smażone jedzenie skutkuje chorobami serca

Niejednokrotnie już wykazywano związek między smażonym jedzeniem i problemami zdrowotnymi. Kolejne badanie potwierdziło wyższe zagrożenia chorobami serca w przypadku diety pełnej „smażeniny".
Smażone jedzenie skutkuje chorobami serca [Fot. RFBSIP - Fotolia.com]
Smażone potrawy są bardz popularne zarówno w domowych, jak i restauracyjnych kuchniach. Wększość ludzi niemal codziennie je coś smażonego. Tymczasem takie dania zwiększają ryzyko i . Im więcej się ich je, tym to zagrożenie jest wyższe.

Jak ustalono, jedzenie jednej do trzech smażonych potraw oznaczało o 7 proc. wyższe ryzyko zawału serca i udaru w porównaniu z osobami, które rzadziej serwowały sobie takie posiłki. Codzienne jedzenie smażonych dań zaś to zwiększenie wspomnianego ryzyka o 14 proc.

Smażenie to jedna z najpowszechniejszych metod przygotowywania posiłków. Nie jest jednak zbyt zdrowa. Już wcześniejsze badania pokazały, że smażenina ma wpływ na rozwój , , otyłości i .

W nowych analizach wzięto pod uwagę dane medyczne i dotyczące stylu życia 155 tysięcy ludzi w średnim wieku 64 lata. Trzy lata monitorowania uczestników pokazały, że większa ilość dań smażonych w diecie to wyższe prawdopodobieństwo poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Jakkolwiek autorzy nie byli w stanie odpowiedzieć na pytanie o przyczyny negatywnego oddziaływania smażonych potraw, być może wynika on z tego, że takie przygotowywanie jedzenia oznacza dostarczanie wyższej ilości kalorii pochodzących z . To natomiast jest czynnikiem wszystkich tych wymienionych powyżej dolegliwości.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Clinical Nutrition.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy